Ostrzeżenia - dyskusja

Uwagi dotyczące serwisu Biathlon.pl i forum.

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez kat. » 18 Sty 2011 11:30

Zgadzam się z albatrosem, że jeśli jest możliwość edycji, to usuwać posty MOŻNA. ale zgadzam się też z tymi, którzy twierdzą, że nadużywanie tej możliwości wypacza sens forum/jest szkodliwe itd. Z podpisywaniem "lojalek'/przekazywaniem praw autorskich stronie/portalowi spotkałem się tylko na portalach/forach pisarskich, co jest ze wszech miar zrozumiałe - tam o mniej lub bardziej udatną "twórczość" się rozchodzi.

Jeśli chodzi o ten nieszczęsny utwór, to wczoraj usilnie próbowałem zrozumieć argumentację tych, którzy to pojęcie chcą traktować jak najszerzej, ale nie trafia ona do mnie zupełnie i nie potrzebuję tutaj orzeczenia SN z pięcioma pochwalnymi glosami. Mamy ustawową definicję utworu, która w zasadzie nie jest w niczym sprzeczna z rozumieniem potocznym, rozszezrzanie "twórczości" i "indywidualności" na "przysłowiowe" pierdnięcie (nie mówię, broń Boże, o analizach Raka ;) sprowadza prawo autorskie (które nb. i tak jest "złe") do absurdu.

Jeśli chodzi o "prawo do cytatu" to abstrahując od kryteriów prawnych, jest to kwestia pewnej przyzwoitości. Na tej samej zasadzie powołałbym się na zasłyszaną opinię specjalisty, ale nie byłaby ona ani dla mnie, ani obiektywnie "utworem". Nie wiem, czy wykorzystuje się cytaty z for w magisterkach, w "moich" czasach wyleciałbym za nie z gabinetu na zbity pysk. :D


albatros napisał(a):Ty ograniczasz utwór do stworzenia czegoś nowego w każdym elemencie. Ale utworem jest również samo zbudowanie czegoś z istniejących komponentów. Większość pisarzy nie wymyśla słów z których tworzy powieść, a mimo to nie powiesz mi że Krzyżacy nie są chronieni prawem autorskim.



nie, nie, nie rozumiemy się chyba. większość współczesnych "utworów" jest wybitnie nieoryginalnych w sensie potocznym (na zasadzie "wszystko już było"), jak mawiał poeta ni chuja w nich idei (cytat, żeby nie było), a takiego grafomana Coelho czy inną Grocholę to już w ogóle nie mógłbym uznać za "twórców".

Prawo nigdy nie będzie nadążać za technologią to raz, i nie będzie definiować twórczości/sztuki - to dwa. I chyba całe szczęście, bo im mniej prawa, tym więcej myślenia/zdrowego rozsądku.

Co do utworów/dzieł jeszcze - tak na marginesie. Pewnie słyszałeś o tym "artyście", który zrobił kupę do puszki i wystawił jako dzieło sztuki. "Krytycy" z powagą wypowiadali się o dziele, jakiś "miłośnik sztuki" kupił dzieło za grube pieniądze, a potem chyba nawet zniszczył (znaczy: otworzył tę puchę), napotykając na oburzenie innych "miłośników". Nie dajmy się zwariować, tylko do tego zmierzam.
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez albatros » 18 Sty 2011 13:18

@kat.
- Najpierw o sztuce. Też podzielam twój pogląd na jej postrzeganie, tylko dotyczy on odbioru sztuki przez indywidualne osoby. Różni ludzie mają różne punkty widzenia, a prawo autorskie nie chroni wybranych podejść, ale wszystkie zbiorczo. Dzisiaj mamy problem z akceptacją kupek w puszkach, skrobania ziemniaków w muzeum, czy też odbitych stóp na płótnie. Kilkadziesiąt lat temu nie akceptowano kółek i kwadratów Malewicza.
- odnosząc to do naszych postów, to cześć ma cechy utworu i uważam że w ich przypadku można posiłkować się prawem autorskim
- prawo oczywiście nie definiuje sztuki, ale definiuje własność wytworów
- co do prac magisterskich, to czasy się zmieniły i o forach powstaje wiele prac, szczególnie z socjologii i marketingu internetowego, więc teraz już się nie wylatuje w takich sytuacjach od wykładowcy
- wracając do forum, to czy pan w studiu telewizyjnym przed mś w Oslo może odczytać prognozy które pojawią się na tym forum jako własne?

Cała dyskusja o prawach autorskich, jakkolwiek ważna, to tylko w części odnosi się do usuwania postów. Żeby usystematyzować, powtórzę:
- nie ma zakazu wprost o nie usuwaniu własnych postów na forum biathlon.pl
- inni użytkownicy nie mają nic do tego (karania, blokowania i innych pomysłów), co dany użytkownik robi z własnymi postami, mogą co najwyżej apelować o zmianę regulaminu, bądź wyrozumiałość usuwającego,
- wszelkie działania pana administratora w tym względzie są jego nadgorliwością, działa nie regulaminowo, bo nie ma żadnej podstawy do ingerowania w usuwanie postów, dlatego między innymi zasłania się wrzuceniem sprawy na forum, aby zyskać poparcie innych,
- Zann jakkolwiek dziwnie to zabrzmi jest ofiarą braku wolności na forum, obchodzenia regulaminu, braku wyobraźni i uleganiu emocją przez część członków forum i pana administratora.
albatros
Młodzieżowiec
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Lut 2010 23:05

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez kat. » 18 Sty 2011 14:00

albatros napisał(a):Też podzielam twój pogląd na jej postrzeganie, tylko dotyczy on odbioru sztuki przez indywidualne osoby. Różni ludzie mają różne punkty widzenia, a prawo autorskie nie chroni wybranych podejść, ale wszystkie zbiorczo. Dzisiaj mamy problem z akceptacją kupek w puszkach, skrobania ziemniaków w muzeum, czy też odbitych stóp na płótnie. Kilkadziesiąt lat temu nie akceptowano kółek i kwadratów Malewicza.


Pełna zgoda. I "wystawianie sztuki" na salach sądowych, jaka ona by nie była, zawsze kończy się farsą (vide: proces Nieznalskiej czy dość świeży przypadek malarza, który rzekomo promował pedofilię)

Na marginesie w temacie tzw. "sztuki nowoczesnej" polecam "Klarę i półmrok" Somozy.


albatros napisał(a):- odnosząc to do naszych postów, to cześć ma cechy utworu i uważam że w ich przypadku można posiłkować się prawem autorskim


ba, ja myślę, że z powodzeniem można by wystawić tę dyskusję na scenie ;)


albatros napisał(a):co do prac magisterskich, to czasy się zmieniły i o forach powstaje wiele prac, szczególnie z socjologii i marketingu internetowego, więc teraz już się nie wylatuje w takich sytuacjach od wykładowcy


Moim zdaniem to inna sytuacja, gdy fora/internet są same przez się przedmiotem badań. Jeśli piszę biografię, też muszę dokładnie udokumentować wypowiedzi/opinie, choćby nie miały cech utworów i nie ma to nic wspólnego z prawem autorskim, lecz rzetelnością wymaganą w danym gatunku.

albatros napisał(a):- wracając do forum, to czy pan w studiu telewizyjnym przed mś w Oslo może odczytać prognozy które pojawią się na tym forum jako własne?


Byłaby to na pewno nierzetelność. Panowie J & W czasem wyciągają to i owo z forum, nie wskazując autorów postów: według Twojego rozumowania jest to bezprawne wykorzystanie fragmentu utworu, moim zdaniem niekoniecznie.

Tzn. jeśli pan J. powie - "na pewnym forum jeden z użytkowników dokonał analizy" i następnie ją przedstawił - zachowałby się w porządku (moim zdaniem).

Wg prawa autorskiego, przy uznaniu postu za "utwór", musiałby powiedzieć - RakuNH (np.) dokonał takiej a takiej analizy, a jeśli przytacza duży jej fragment, musiałby jeszcze uzyskać wcześniej zgodę.

Oczywiście, można długo dywagować, ile analizy w analizie, ile "twórczości" - odnoszę się ogólnie do zdecydowanej większości naszych postów.
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez markos7207 » 18 Sty 2011 14:55

Dyskusja sięgnęła absurdu.
Albatros, o jakim ograniczaniu wolności Ty chłopie prawisz ? Jeśli mówiąc kolokwialnie, odlejesz się pod drzewem w parku i strażnicy miejscy wlepią Ci mandat to także uznasz że dybią na Twą wolność ?

Nie uszczęśliwiaj świata na siłę. Wolność i demokracja też mają swoje granice.
Awatar użytkownika
markos7207
Forumowy bożek
 
Posty: 6357
Rejestracja: 18 Lut 2009 16:25

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez albatros » 18 Sty 2011 15:47

@kat
A teraz tylko troszeczkę zmieńmy sytuację, analiza jest zabrana i powtórzone dosłownie z książki wydanej z okazji mś w Oslo. Czy dziennikarz wtedy także jest tylko nierzetelny?

@markos
Jak odleję się pod drzewem, to popełniam wykroczenie na które jest konkretny paragraf. Pisząc wprost chłopie, gdzie jest napisane, że nie wolno mi usuwać mojego postu…
Wolność i demokracja też mają swoje granice, nie zmuszajmy więc innych do zachowań wg nas słusznych, jeśli nie mamy ku temu żadnych podstaw poza naszym widzi mi się.
albatros
Młodzieżowiec
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Lut 2010 23:05

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez kat. » 18 Sty 2011 16:46

albatros - jak napisałem wyżej, długo można się spierać, a i tak nie ustalimy granicy, od której analiza czy inna wypowiedź staje się chronionym przez prawo autorskie "utworem". Weź tez pod uwagę, że taka analiza to bardziej praca badawcza, a nie twórcza w ścisłym sensie, więc decydująca będzie forma. Jeśli np. ktoś na podstawie dostępnych w przekroju sezonu danych ustali, które biathlonistki były najszybsze, to osoba, które tę analizę "ukradnie", łatwo wykaże, że korzystała z tych samych danych/statystyk, czyli tzw. "metod badawczych" (które chronione już nie są)
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez Janko10 » 18 Sty 2011 23:45

albatros napisał(a): ...Jak odleję się pod drzewem, to popełniam wykroczenie na które jest konkretny paragraf...

Niekoniecznie. To zależy gdzie stoi drzewo. :o
Awatar użytkownika
Janko10
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1722
Rejestracja: 06 Gru 2008 18:30
Miejscowość: Brzeg Dolny

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez RakuNH » 19 Sty 2011 00:05

Widzę że moje analizy i dyskusję odbijają się czkawką nawet w tym temacie :lol: Rzadko mi się to zdarza ale w gruncie rzeczy zgadzam się z albatrosem. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zaktualizowanie regulaminu przy zachowaniu zasady "prawo nie działa wstecz" czyli dopiero występki po aktualizacji byłoby karane. W takim przypadku nie byłoby się do czego doczepić bo "właściciel" forum może sobie ustalać zasady takie jakie mu się podobają.

Mam do Ciebie Albatros jeszcze jedno pytanie. Nie pamiętam wszystkich swoich ostrzeżeń ale ciekaw jestem jak zapatrujesz się na mojego warna, którego dostałem za użycie słowa menda w kontekście Łukasz Rutkowskiego. Było to napisane pod wpływem emocji gdy ów wybitny skoczek odebrał medal Małyszowi. Oczywiście poprzez słowo menda rozumiałem wesz łonową. Czy regulamin zabrania odwołań do świata zwierząt? :D
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez albatros » 19 Sty 2011 06:24

Janko10 napisał(a):Niekoniecznie. To zależy gdzie stoi drzewo. :o

marcos posadził je w parku

@RakuNH
Jak ktoś chce być nadgorliwy, to i za słowo menda ukarze. Da się to podciągnąć pod regulamin, pod konkretny punkt. Zauważ tylko że jeśli by dokładnie po niego sięgać, to nazwanie zawodnika "człapon", czy Bjoergen "koksiarą", również łamie regulamin.
albatros
Młodzieżowiec
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Lut 2010 23:05

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez figaro56 » 24 Sty 2011 12:31

Niewiele wiem o prawie i regulaminach ale mogę powiedzieć Raku, że najlepsza na mendy jest tak zwana "szara maść". :D Kiedyś w latach 70 spawacze używali takiego preparatu w aerozolu o nazwie bodajże "Silspaw". Nie mam bladego pojęcia po co ten specyfik był potrzebny spawaczom ale spełniał znakomicie swoje zadanie w walce z tym problemem. Wystarczyło obficie spryskać newralgiczne miejsce. Miał on też tę zaletę, że unikało się wstydu w aptece prosząc o "szarą maść". :lol:
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez friducha » 14 Mar 2011 21:34

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 21 Sie 2016 20:37, edytowano w sumie 1 raz
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez matti » 14 Mar 2011 21:55

Masz jakieś problemy Friducho? Nie jesteś wstanie podjąć merytorycznej dyskusji? To zniknij z forum. Masz urojenia moja droga. Wydaje ci się, że parę słów prawdy to antysemityzm, rusofobia etc. Poczytaj trochę, a potem pisz na tym forum. A i jak masz coś do ludzi takich jak Cejrowski to widocznie jesteś aż nadto podstarzała.
Ostatnio edytowany przez matti, 14 Mar 2011 22:02, edytowano w sumie 1 raz
matti
Kadra B
 
Posty: 572
Rejestracja: 24 Lis 2006 06:52

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez Duche » 14 Mar 2011 22:00

Haha, odezwał się spec od merytorycznej dyskusji. To ty ciągle obrażasz każdego, żywisz praktycznie nienawiść do wszystkiego, a dodatkowo szukasz wszędzie jakiegoś spisku. To się nazywa merytoryczna dyskusja? Od dłuższego czasu uważam, że z tobą nie jest do końca halo. Sorry, ale nie wiem jakim trzeba być człowiekiem by wypisywać takie głupoty jak Ty i na koniec jeszcze komuś zarzucać brak umiejętności w prowadzeniu merytorycznej dyskusji i nakazywać opuszczenie forum. Szczyt, szczytów. Matti, weź przestudiuj swoje posty na spokojnie i może zrozumiesz co za brednie tam wypisujesz i jaką nienawiścią są one przepełnione.
Awatar użytkownika
Duche
Żywa legenda
 
Posty: 2561
Rejestracja: 13 Sty 2007 11:13
Miejscowość: Lędziny / Лендзины

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez matti » 14 Mar 2011 22:07

No rzeczywiście zrozumiałem. Już nie będę wybaczcie... :(
matti
Kadra B
 
Posty: 572
Rejestracja: 24 Lis 2006 06:52

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez Sebastian Krystek » 14 Mar 2011 22:13

friducha napisał(a):Myślę, że bogata twórczość mattiego na tym forum już dawno powinna była zostać zauważona i ukarana co najmniej ostrzeżeniem.

Myślę, że mogłaby, ale jakoś nikt nie pokwapił się zaraportować któregokolwiek z zacytowanych przez Ciebie postów. Niestety mi czasu starcza na tyle, żeby z ledwością prowadzić stronę i na forum nie mam czasu już zaglądać do każdego tematu. Dlatego jest opcja raportowania postów do moderatora - nikt z tego nie skorzystał. Była też prośba do Was, żebyście wybrali moderatora spośród własnego grona, który takie kwestie załatwiałby od ręki. Też zero odzewu z Waszej strony...

A co do mattiego to się naradźcie. Bo jak zbanuję to posypią się na mnie gromy, że skąd ban jak żadnych ostrzeżeń nie miał...
Działa?
Awatar użytkownika
Sebastian Krystek
Site Admin
 
Posty: 867
Rejestracja: 06 Lip 2006 22:17

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez friducha » 14 Mar 2011 22:21

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 21 Sie 2016 20:37, edytowano w sumie 1 raz
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez Masha » 14 Mar 2011 22:29

Już samo obrażanie głowy państwa powinno skończyć się banem 8-) Trochę szacunku :roll:
Awatar użytkownika
Masha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1648
Rejestracja: 12 Gru 2008 17:11
Miejscowość: okolice Słupska

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez Duche » 14 Mar 2011 22:49

Popieram bana, albo przynajmniej jakieś ostrzeżenie dla Mattiego. Co idzie to idzie, ale ileż można?

Sebastian. Piszesz, że nikt wcześniej ci niczego nie zgłaszał - ok. Teraz masz wszystko podane jak na tacy i wydaje mi się, że są tam wystarczające argumenty, abyś przyznał nam rację i sprawił, by Matti trochę ochłonął.
Awatar użytkownika
Duche
Żywa legenda
 
Posty: 2561
Rejestracja: 13 Sty 2007 11:13
Miejscowość: Lędziny / Лендзины

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez karlos » 14 Mar 2011 23:19

Faktycznie te wycieczki osobiste są szczególnie nie na miejscu, ale żeby od razu bana dawać, to uważam, że byłoby swego rodzaju nadużyciem, bo wcześniej pomimo tego co pisał nie otrzymał nawet ostrzeżenia, więc ja byłbym za ewentualnym ostrzeżeniem. Trochę pikanterii na forum też się przydaje :lol: , a ponadto czasami warto usłyszeć inny punkt widzenia ;) .
Awatar użytkownika
karlos
Żywa legenda
 
Posty: 2898
Rejestracja: 12 Gru 2009 23:09
Miejscowość: Gdynia

Re: Ostrzeżenia - dyskusja

Postprzez RakuNH » 14 Mar 2011 23:41

A ja uważam, że Friducha nadinterpretuje ponad połowę wypowiedzi Mattiego. Nie ma tam w ogóle jakiś celowych i perfidnych wyzwisk, a cytat o Bjoergen pochodzi chyba z zeszłego roku, kiedy to czuwał strażnik Adrian i każdy coś wyłapał ;) Na każdego na tym forum coś by się znalazło i uważam że należy mu się co najwyżej ostrzeżenie. Powiedzmy po prostu że "prawo nie działa wstecz" i skoro nie dostał ostrzeżenia za te wypowiedzi, to nie może dostać bana. Temat polityka zawsze budzi emocje, a ostatnio Matti nie wylewa swoich żali gdzie popadnie więc mi w żadnym stopniu jego obecność nie przeszkadza.

Jak widzisz Sebastian głos ludu jest podzielony :D
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

PoprzedniaNastępna

Wróć do Uwagi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości