Studia dziennikarskie

O wszystkim.

Studia dziennikarskie

Postprzez Cades » 29 Lis 2013 16:29

Może taka mała dygresja od tematu , ale chciałbym zapytać osób które studiują/studiowały dziennikarstwo czy w ogóle warto iść na ten kierunek.
Otóż na razie uczę się w Liceum na profilu humanistycznym i w przyszłości mam zamiar iść na studia dziennikarskie i chciałbym kiedyś komentować sporty zimowe, biathlon oglądam od paru ładnych lat.Da się gdzieś wyjść po takich studiach , uczą czegoś porządnego i czy bez znajomości dasz rade jakoś ruszyć ?
Czy też jest to profil jak mawiają dla bezrobotnych gdzie potem musisz się tułać.
Z góry dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Cades
Junior młodszy
 
Posty: 73
Rejestracja: 15 Sty 2012 13:34

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez friducha » 29 Lis 2013 17:09

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 22 Sie 2016 19:29, edytowano w sumie 1 raz
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez kat. » 29 Lis 2013 17:17

Są studia, gdzie papierek uczelniany jest istotny dla pracy w zawodzie (prawo, medycyna, geodezja, studia techniczne), dziennikarstwo na pewno takim nie jest. Jeśli masz siłę przebicia (plecy, zaraz ktoś doda ;) ) i ogólne predyspozycje, to nawet po bibliotekoznawstwie się wkręcisz, jeśli nie, to dyplom na nic.
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez RakuNH » 29 Lis 2013 17:24

Potwierdzam to co napisał Kat. Studia jak studia - dla samego siebie można zrobić, ale to nie jest prawo, medycyna czy dyplom inżyniera. Jedno co się przyda (ale to w każdym zawodzie), to nauka języków obcych. Mityczne plecy też się przydadzą :D
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez Daniel » 29 Lis 2013 17:36

Prędzej da radę ktoś, kto już na studiach był w radiu/tv studenckim, zaczepił się do lokalnej gazety, na jakiś portal internetowy, a studiował co innego, niż ten, kto skończy dziennikarstwo a praktyki nie będzie miał żadnej.
Daniel
Kadra A
 
Posty: 805
Rejestracja: 10 Lut 2007 15:37
Miejscowość: Toruń

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez Kacpero221 » 29 Lis 2013 18:02

Jak ktoś ma smykałkę, płynny styl, byków ortograficznych nie popełnia (lub nie sepleni i wygląda jak człowiek - jeżeli chodziłoby o TV), to pracę jako dziennikarz znajdzie. Nachodzi się, trochę pomęczy, nawysyła próbnych tekstów, ale znajdzie. Nawet bez studiów dziennikarskich.
Awatar użytkownika
Kacpero221
Kadra A
 
Posty: 951
Rejestracja: 30 Lis 2009 19:04

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez Wojciech Bajak » 29 Lis 2013 18:54

Plusem tych studiów jest to, że dają dość dużo wolnego czasu, który jednak należy solidnie spożytkować - np. odbębniać praktyki, tyrać w ramach wolontariatu przez naście miesięcy, znosić gburowatych naczelnych, przeświadczonych o swojej nieomylności. Coś niecoś zawsze można się nauczyć. I teraz sprostowanie w kwestii "mitycznych pleców". Na licencjacie mieliśmy specjalizację sportową. Było nas tam dziewięć osób: koleżanka jest rzeczniczką klubu, druga koleżanka pracuje w sportowej agencji PR, jeden kumpel pisze dla Polski the Times, drugi dla sport.tvp.pl, trzeci dla sporteuro.pl, czwarty pracował w "Przeglądzie Sportowym", ale z pewnych względów (na pewno nie zarobkowych) zrezygnował, jeden ma swój portal piłkarski (dość znany), ja pracuję w Polskim Związku Kajakowym. Razem 8 z 10 osób na tej specjalizacji znalazło pracę w zawodzie. Ale to nie wszystko. Jeden z kolegów jest serwisantem w sporcie w RMF FM. Na magisterce doszło do nas wiele nowych osób. Z mojej paczki: jeden pracuje w redakcji sportowej Axela Springera (bo już nie ma podziału tam na Fakt i Przegląd Sportowy, stąd niektóre teksty można zobaczyć w obu gazetach), drugi w tymże Axelu jest montażystą materiałów video, trzeci trafił do Polski the Times... i tak mogę mnożyć i mnożyć. Żadna z tych osób w Warszawie nie miała pleców. Za to od razu nikt nie zarabiał kokosów, o ile w ogóle cokolwiek zarabiał. Ale zaparliśmy się i daliśmy radę.

Jedno muszę Ci powiedzieć na temat tych studiów: jeśli nie umie się pisać - te studia w niczym nie pomogą. A pisanie jest podstawą dla gatunków dziennikarskich w radiu, czy TV. Za to jeśli coś potrafisz, to pomogą odkryć Ci w pewnym stopniu swój styl i wyeliminować złe nawyki. Dużo jednak jest uniwersyteckiej teorii, o praktykę trzeba zadbać samemu.
Polski Związek Kajakowy: www.pzkaj.pl
Wojciech Bajak
Młodzieżowiec
 
Posty: 283
Rejestracja: 04 Lis 2010 18:29
Miejscowość: Nisko/Stalowa Wola/Warszawa

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez AntiJante » 29 Lis 2013 19:52

Mama mojej koleżanki, pilnująca, żeby "Gazeta Pomorska" trzymała się kupy, mawia, że najgorsi dziennikarze są po dziennikarstwie ;) Myślę, że chodzi o to, że same studia - tak jak powiedzieli poprzednicy - nic nie dadzą. Grunt to praktyka, praktyka, praktyka. Portale, wkręcanie się w różne projekty dziennikarskie, pisanie aż do znudzenia i nauka języków obcych. Wszyscy moi znajomi, którzy poszli w dziennikarstwo sportowe, nie mają za sobą studiów dziennikarskich.
Jeśli chodzi o teorię, polecam kursy :) Mniejszy wymiar godzinowy niż studia, a wyniesiona wiedza - tak sądzę - podobna. Sama wyszłam z warsztatów dziennikarskich Mirosława Twaroga w Bydgoszczy i powiem, że masa ludzi stamtąd - praktycznie wszyscy ci, którzy przy dziennikarstwie chcieli pozostać - załapała się w jakichś redakcjach, na portalach... Praktyka jest tu o niebo ważniejsza od papierka :)

Najlepiej spójrz na przedmioty, jakie będziesz mieć w ramach kierunku na wybranej uczelni. Są i tacy, którzy idą na studia dziennikarskie, żeby do umiejętności praktycznych dodać podbudowę teoretyczną, i wychodzi im to na zdrowie.

A jeżeli potrzebujesz rady, na jakie studia iść, żeby potem zajmować się dziennikarstwem, polecałabym dobrą filologię. Tak z doświadczenia - filologia daje i język obcy, i wiedzę o jakiejś kulturze, i (przynajmniej na UMK) sporo warsztatu, jeśli chodzi o pisanie.
"Spoglądasz w czyste, błękitne niebo. Hymn cię uspokaja, znika niedźwiedź, znika nawet wspomnienie niedźwiedzia. Umarł Król, niech żyje król! "
~"Król niedźwiedzi"
AntiJante
Junior
 
Posty: 111
Rejestracja: 21 Lis 2013 23:24
Miejscowość: Wieś

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez losoz » 30 Lis 2013 11:23

Tak jak wszyscy piszą, jak chcesz być dziennikarzem, to nie idź na studia, to nic nie da. Podam ci mój przykład. 2 miesiące temu założyłem bloga o kolarstwie, wkleiłem linki w kilku miejscach i dzisiaj już piszę dla jednej z większych polskich stron o tej tematyce. Tobie polecam taką samą drogę. A jak będziesz dobrze pisał, to z czasem coraz większe strony, gazety, a może nawet telewizje będą się do ciebie zgłaszać.
losoz
Młodzik młodszy
 
Posty: 11
Rejestracja: 16 Mar 2013 14:11

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez Wojciech Bajak » 30 Lis 2013 12:25

losoz napisał(a):Tak jak wszyscy piszą, jak chcesz być dziennikarzem, to nie idź na studia


Sorry, nie wszyscy tak piszą ;). Żeby zostać dziennikarzem trzeba umieć pisać i mieć w sobie pasję. Jak podałem wyżej przykłady - ja i wielu moich znajomych mieliśmy pasję do sportu (prawdziwą) i dziś piszemy za pieniądze. Te studia na pewno nie przeszkadzają być dobrym dziennikarzem. A czy pomagają? To już na temat na inną dyskusję. Natomiast punkt wyjścia to praktyka. Jednak śmiem twierdzić, że dziennikarze po dziennikarstwie - ci rzekomo najgorsi - w praktyce są lepsi niż ludzi po filologii, bo znają choćby tajniki nadawania tytułów, czy składania do kupy leadu. Ale to nie jest reguła - to może sknocić i dyplomowany dziennikarz, a dobrze wywiązać się gość bez doświadczenia.
Polski Związek Kajakowy: www.pzkaj.pl
Wojciech Bajak
Młodzieżowiec
 
Posty: 283
Rejestracja: 04 Lis 2010 18:29
Miejscowość: Nisko/Stalowa Wola/Warszawa

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez AnnaFarna » 30 Lis 2013 13:45

a jeśli ktoś chce zostać dziennikarzem radiowym??
AnnaFarna
Młodzik młodszy
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Lis 2013 13:39

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez augustedynburski » 30 Lis 2013 14:12

AnnaFarna napisał(a):a jeśli ktoś chce zostać dziennikarzem radiowym??


To niech puka do rozgłośni i inwestuje w konsultacje logopedyczne. Jeśli nie jesteś geniuszem, to czeka cię dużo cięzkiej pracy, żeby spełnić radiowe standardy.
Co do studiów to trzy miesiące stażu/praktyki w porządnej redakcji dadzą ci więcej niż pięć lat studiów dziennikarskich, na których nie zdobywa się żadnej wiedzy. No może poza znajomością roku założenie największych brytyjskich dzienników.
NorweskiKiosk.blog.pl
augustedynburski
Junior
 
Posty: 199
Rejestracja: 17 Lis 2011 11:16

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez Wojciech Bajak » 01 Gru 2013 10:51

I też niech pisze, dużo, bardzo dużo. Jestem na specjalizacji radiowej, mam kolegów w znanych rozgłośniach, więc akurat coś-niecoś wiem w tym temacie. Wszystko zaczyna się od pisania. Ale tak jak powiedział August - trzeba też pukać do rozgłośni i być gotowym na "przynieś-podaj-pozamiataj" dłuższy czas. Dużym atutem jest zawsze umiejętność montażu radiowego, warto się zakręcić wokół tego tematu. Aczkolwiek tendencja ze stacjami radiowymi jest raczej dołująca. Pewne radio - bez wymieniania nazwy - działające w aglomeracji warszawskiej w ogóle nie zatrudnia dziennikarzy. Prowadzisz serwis za darmo, a zarabiasz - uwaga! uwaga! - sprzedając po swoich audycjach reklamy w tymże radiu. Tak to wygląda :)
Polski Związek Kajakowy: www.pzkaj.pl
Wojciech Bajak
Młodzieżowiec
 
Posty: 283
Rejestracja: 04 Lis 2010 18:29
Miejscowość: Nisko/Stalowa Wola/Warszawa

Re: Studia dziennikarskie

Postprzez damian940915 » 09 Gru 2013 21:58

Sporo interesowałem się tym tematem w tamtym roku, również z powodu wyboru studiów i gdzieś taką opinię przeczytałem, że jeżeli np. ktoś ma dużą wiedzę o ekonomii, jest ekspertem w tej dziedzinie, to na pewno gazety czy stacje tv będą wolały nauczyć takiego kogoś warsztatu niż zatrudnić osobę mającą warsztat, ale bez żadnej konkretnej wiedzy. Jeżeli zaś chodzi o sport, to wystarczy zobaczyć ilu komentatorów w Eurosporcie czy Canal+ jest byłymi zawodnikami, specjalizującymi się w jednej uprawianej przez siebie dyscyplinie, którzy często nie mają nawet wyższego wykształcenia. Zresztą ten mechanizm dobrze opisuje Witold Domański (komentator Eurosportu i były szef tej stacji) na początku tego wywiadu, z dziennikarzem i forumowiczem, zresztą też bez studiów dziennikarskich :D http://www.youtube.com/watch?v=4z5-3TRT03g
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26


Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

cron