Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

O wszystkim.

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez RakuNH » 29 Cze 2012 01:22

Janko10 napisał(a):To nie jest nepotyzm.


A co? To tak jakbyś stwierdził, że czarnoskóry nie jest murzynem. Nepotyzm nie musi mieć negatywnego odbioru, a faworyzowanie członków rodziny to nepotyzm. Jeśli ktoś ma trochę gorsze CV, ale jest godny zaufania (czyli z rodziny), to naturalnie obejmuje dane stanowisko. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie wchodzi w grę państwowa kasa.
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez friducha » 29 Cze 2012 14:41

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 22 Sie 2016 04:57, edytowano w sumie 1 raz
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez kat. » 29 Cze 2012 15:52

Daleko idąca poprawność polityczna robi z tolerancji totalizm. Ale miło widzieć u tęczowych wojowników (nie mówię o Tobie, Friducha) zacietrzewienie rodem z doktryny, którą tak się brzydzą. 8-) A korekty języka i wymazywanie ze słowników utartych zwrotów są przezabawne, choć już mniej zabawne jest to, że kompromitują szczytne nieraz idee (tutaj: walkę z rasizmem).

Reasumując - nie wyobrażam sobie polskiego języka bez poczciwego Murzyna, tylko dlatego, że dla kilku nadgorliwców straciło ono neutralny charakter. Powiem więcej - brońmy Murzyna przed politycznie poprawnymi fanatykami!
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez RakuNH » 29 Cze 2012 15:58

Obraźliwy to jest asfalt, ale na pewno nie murzyn i tego się trzymam ;)
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez figaro56 » 29 Cze 2012 22:01

Friducha- każde określenie użyte w twoich przykładach będzie źle odbierane. Sami czarni chcą byśmy określali ich mianem właśnie czarni lub Afrykanie. Tak samo rasistowsko zabrzmi " sto lat za czarnymi" jak "sto lat za murzynami". Ja osobiście nie uważam słowa Murzyn za obraźliwe ale jeżeli jakaś osoba o czarnym kolorze skóry poprosi mnie abym go nie używał bo to go obraża nie ma sprawy.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez friducha » 29 Cze 2012 22:38

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 22 Sie 2016 04:57, edytowano w sumie 1 raz
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez kat. » 29 Cze 2012 22:59

Naprawdę myślicie, że nieużywanie tego określenia przyspieszy rozwój ehmm... cywilizacji afrykańskiej?

Tak jak Friducha piszesz - poza kilkoma największymi miastami Murzyn to w Polsce wciąż egzotyka i może dlatego też określenie nie nacechowało się dla przeciętnego Polaka tak jak już niekoniecznie poczciwy Cygan czy - i tutaj jest duża niesprawiedliwość - Rumun albo - tutaj jest z kolei ignorancja - "Ruski".

Na marginesie - udawać Greka = udawać głupka - "rasizm i ksenofobia"? Ktoś mi mówił, że w Portugalii określenie Brazylijczyk (?) jest mało miłe i vice versa. W każdym kraju są takie, często przykre dla innych narodów, powiedzonka i nie widzę powodu do kręcenia afer. Stereotypy rozbija się inaczej, jeśli są kruche, to same runą.

p.s. ja do Murzyna, jeśli miałbym przyjemność, zwracałbym się po imieniu a nie per Murzynie/ per czarny/ per Afrykańczyku. :roll:
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez friducha » 29 Cze 2012 23:32

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 22 Sie 2016 04:57, edytowano w sumie 1 raz
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez figaro56 » 29 Cze 2012 23:39

Nie, nie przyśpieszy cywilizacji afrykańskiej ale może pozwoli przestać postrzegać każdą osobę o czarnym kolorze skóry jako prymitywnego dzikusa i ludożercę. Bardziej zbliżoną małpie niż człowiekowi. Na widok którego trzeba wydawać małpie odgłosy i rzucać bananami.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez RakuNH » 30 Cze 2012 00:01

To poczytaj sobie Figaro o dzielnicy Rosengard w Malmo ;) W internecie można się natknąć na wiele "ciekawych" informacji o tamtejszej okolicy zamiszkałej w 86% przez imigrantów. Ja tam wolę polskie stereotypy, które razem z sytuacja ekonomiczna nie zachęcają imigrantów to zalewnia kraju.
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez Janko10 » 30 Cze 2012 01:45

RakuNH napisał(a):
Janko10 napisał(a):To nie jest nepotyzm.


A co? To tak jakbyś stwierdził, że czarnoskóry nie jest murzynem. Nepotyzm nie musi mieć negatywnego odbioru, a faworyzowanie członków rodziny to nepotyzm. Jeśli ktoś ma trochę gorsze CV, ale jest godny zaufania (czyli z rodziny), to naturalnie obejmuje dane stanowisko. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie wchodzi w grę państwowa kasa.

Mylisz nepotyzm z rekomendacją albo nie doczytałeś. Jeśli uprawiasz nepotyzm to przymykasz oko na wady pociotka. Jeśli rekomendujesz to stawiasz na szali swoje imię i pozycję, bo wierzysz w rekomendowanego, robisz to dla rekomendowanego i dla potrzebującego rekomendacji, sam ryzykujesz, oczywiście jak wyjdzie dobrze to sam zyskasz zaufanie u rekomendowanego i potrzebującego rekomendacji. Zupełnie inna bajka, niż nepotyzm.

A w komentarzu do wypowiedzi Kat-a chodziło mi o to, że jeśli mam dwóch równorzędnych kandydatów to rekomendacja przeważająca szalę nie jest nepotyzmem tylko dodatkową wiedzą do podjęcia decyzji.

O murzynach wystarczy. ;)
Ciągnęło mnie do sportu, ze względu na miejsce zamieszkania narty były naturalnym wyborem. Mogłem pływać, ale woda w pobliskim potoku była za zimna... Kamil S.
Awatar użytkownika
Janko10
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1722
Rejestracja: 06 Gru 2008 18:30
Miejscowość: Brzeg Dolny

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez kat. » 30 Cze 2012 08:43

Friducha - chodziło mi o to, że walka ze stereotypami na płaszczyźnie językowej doprowadza do sytuacji komicznych i de facto szkodzi sprawie. Oczywiście nie mówię tu o sytuacjach, gdy utrwala się błędy, jak z tymi nieszczęsnymi Rumunami.
Zetknięcie z daną osobą leczy z uprzedzeń? Czasem oczywiście tak. Ale znam przypadki typów, które po pierwszym zetknięciu z czarnymi w US przestali słuchać hip-hopu :D A już takie zetknięcie z Cyganami w 99 % stereotypy utrwala.

Z Ruskimi chodziło mi o wrzucanie do jednego wora ludzi ze Wschodu. Dla Ukraińca (spoza wschodu kraju oczywiście) "Rusek" jest mocno obraźliwy i nie chodzi o "pieszczotliwe" brzmienie określenia.
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez matti » 30 Cze 2012 09:20

Radziłbym tym, którzy piszą o murzynach w złym kontekście (niewolnicy etc.) głęboko się zastanowić. Uświadomcie sobie, że za lat 10/20 będzie u nas kolorowo... Nasi uciekają na zachód to tu zamiast nich będą mieszkać murzyni czy Arabowie. Naturalny proces, który oglądamy w wielu krajach zachodnich gdzie niż demograficzny trwa od wielu lat. A u nas nie dość, że niż to jeszcze masowa emigracja. Ale, żeby nie było, że jest tak źle...premier Tusk został po raz drugi dziadkiem! GRATULACJE!!! Oby nam się tych dzieci więcej rodziło.

I to właśnie demografia jest poważnym problemem w naszym kraju. Według danych GUS za ostatnie 3 lata: urodziło się w 2009- około 410tys., 2010- około 418tys, 2011- około 385tys. dzieci. Zmarło za każdym razem około 360tys ludzi (czyli jesteśmy do przodu. Ale zastępowalności pokoleń NIE MA). Skala emigracji na okres stały to w 2011 r. około 30tys. przyjazdów i 35tys. wyjazdów. Ale to tylko na okres stały. Pamiętajmy, że po 1.05.2004 r. wyjechało około 2mln ludzi do krajów UE (na okres tymczasowy). Z czego (podobno) wróciło ostatnio 300tys. osób. Wyjechali głównie ludzie młodzi, często zakładają rodziny na zachodzie (w 2011 urodziło się około 20tys. dzieci w GBR, mających za rodziców POLAKÓW). Według obliczeń demografów w 2035 roku Polskę zamieszkiwać będzie około 36mln ludzi (z dużym niedoborem ludzi w wieku produkcyjnym i do lat 18!). Oczywiście nie biorą oni pod uwagę tejże emigracji z lat 2004-2012 (która trwa cały czas). A ona zrujnuje naszą piramidę wieku ostatecznie i doszczętnie.

Nie wiem czy Friducha, Figaro i pewnie też inni będą zadowoleni, ale ja za granicę nie zamierzam uciekać. Chce tutaj żyć, tu pracować, tu mieć dzieci. Friducho gdybym się za 2 lata (po studiach) zgłosił do Ciebie do pracy przyjęłabyś mnie? Zaznaczam, że mam "tytuł" technika ekonomisty (z 2009 r.), licencjat z historii (2012) i zamierzam mieć jeszcze magistra z historii(oby 2014). Doświadczenia zawodowego raczej nie mam (no chyba, że na praktykach w banku, księgowości i w szkole podstawowej oraz gimnazjum)
http://www.olimpijskienewsy.pl/- serdecznie zapraszam!
matti
Kadra B
 
Posty: 572
Rejestracja: 24 Lis 2006 06:52

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez friducha » 30 Cze 2012 13:44

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 22 Sie 2016 04:58, edytowano w sumie 1 raz
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez kat. » 30 Cze 2012 14:20

friducha napisał(a):tylko ŻADNA z tych cech nie jest determinowana kolorem skóry.


Bo ja wiem? Czy choćby takie IQ można uznać za warunkowane tylko zewnętrznie?

Resztę zostawiam póki co, bo padniętym po "spacerku" ;)
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez figaro56 » 30 Cze 2012 14:55

Naprawdę Friducho nie widzisz żadnych szans współpracy z Mattim? :lol: :lol: :lol: Byłoby to bardzo ciekawe doświadczenie nie uważasz? :lol: :lol: :lol: Podobno ryzyko cię kręci a tu miałabyś prawdziwą bombę zegarową w biurze. :lol: :lol: :lol:
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez kat. » 30 Cze 2012 19:56

Friducha - gdy słyszę np. że ktoś mówi o Ukraińcach Ruskie, to zdarza mi się prostować. Najczęściej słyszę wtedy jeden pies. Ale tak odruchowo to robię, może głównie dlatego, że wielokrotnie zdarzyło mi się słyszeć od tych "Ruskich", że Polacy to geograficzni idioci (sporo w tym niestety racji). Generalnie jednak uważam, że takie korekty języka do niczego nie prowadzą, bo te zastępcze, nienacechowane niby pejoratywnie słówka szybko nabierają tego samego emocjonalnego odcienia (jak w Twoim przykładzie z cyganieniem). Co robić? Jeśli ktoś wygłasza krzywdzący stereotypowy sąd, to oczywiście konfrontować z własnymi doświadczeniami. Ale nie na tej zasadzie, że słyszę "Murzyn" czy "Żyd" i już włącza mi się naprawianie świata i widzę w rozmówcy potencjalnego rasistę / antysemitę. To równie, a może jeszcze bardziej krzywdzące i świadczące o braku wrażliwości.

Zwróciłaś uwagę kolesiowi palącemu, ok. Rozumiem, że jeśli jest lato, upał jak teraz, a ktoś wysyła swym ciałem komunikat, że woda jest droga, to też grzecznie acz stanowczo każesz delikwentowi wysiąść? ;) Z ciekawości pytam, bo taka "woniejąca" osoba to obecnie jak zamach terrorystyczny ;) /szczęśliwie nie korzystam z publicznej komunikacji od dawna/.

Co do zetknięcia z czarnymi. Myślę (ba, jestem pewien), że jednak odsetek "rasistów" jet większy wśród emigrantów w UK/Stanach niż w Polsce. Co by jednak przeczyło Twojej teorii. W PL, jeśli już jest rasizm, to mocno infantylny, bo i Żyda, i Murzyna na żywo spotkać niełatwo.

Co do Cyganów. Kiedyś gawędziłem z Jackiem bodajże na ich temat na esbe. Sam poznałem jednostki, ale wolałem trzymać dystans. No i mam coś w sobie, że Cyganki wyłaniają mnie z tłumu i biegną mi powróżyć :roll: Czytelny jakiś jestem.
W Tarnowie po Cyganach pozostała obecnie ekspozycja muzealna kultury (he, he) romskiej, na całe szczęście eksmitowano ich z rynku i okolic, bo przez reprezentacyjny plac ciężko było swego czasu przejść. Ale w niektórych miastach południa to spory problem (wojenka w Limanowej). Albo takie Kowary, gdzie miasto dostało unijną kasę na mniejszości i postanowiło... sprowadzać "Romów" z okolicznych miejscowości, żeby zwiększyć ich odsetek. Oczywiście ku wielkiej "uciesze" pozostałych mieszkańców.

W Polsce Cyganie żyją w gettach i nie chcą się asymilować. Ale jadąc przez Słowację łatwo spotkać mieszane grupki słowackich i cygańskich dzieci - w PL rzecz raczej niewyobrażalna, jest też liczna grupa Cyganów "ustawionych" (sam u jednego się onegdaj stołowałem na wczasach). Więc nie jest też tak, że z uwagi na swe tradycje / "kulturę" są niereformowalni i basta.
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez friducha » 30 Cze 2012 21:15

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 22 Sie 2016 05:00, edytowano w sumie 1 raz
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez figaro56 » 30 Cze 2012 21:39

A jakie mamy wyjście? Próbować asymilować i próbować z żelazną konsekwencją bo co nam zostaje? Pan z wąsikiem i jego ostateczne rozwiązanie kwestii cygańskiej? :roll: Ta asymilacja była trudna za komuny która nie musiała liczyć się z prawami człowieka a co dopiero teraz.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Pogaduszki / temat do nabijania postów ;) /

Postprzez kat. » 30 Cze 2012 21:56

Te straszące getta zlokalizowane o zgrozo w centrach miast to właśnie owoc tej asymilacji. :roll:

Masz Figaro fragment artu sprzed paru lat o Kowarach. Nie z żadnej prawicowo -szowinistycznej prasy, ale z lewackiego "Nie"

Zdecydowana większość romskich rodzin zamieszkujących Kowary pobiera zasiłki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, za to prawie żadna z nich nie płaci czynszu za użytkowanie komunalnych mieszkań. Od 3 lat funkcjonuje rządowy program adresowany do mniejszości narodowych: lokalna władza za państwowe pieniądze umożliwia obywatelom polskim innych narodowości odpracowanie długów, przy czym połowa wypracowanej miesięcznie kwoty pozostawałaby w kieszeni pracujących. W przypadku Kowar każdy Rom mógł zarobić 1000 zł. Kiedy magistrat ogłosił termin i grafik prac, do roboty nie stawił się nikt. Po kilku miesiącach, gdy władza zagroziła ograniczeniem zasiłków, pracę podjęły 3 osoby wydelegowane przez wspólnotę w drodze losowania. Po miesiącu także ta trójka zrezygnowała. Stowarzyszenie Romów w Kowarach w komunikacie stwierdziło, że tradycja i kodeks honorowy tej nacji zabraniają wykonywania prac "związanych z nieczystościami".


:mrgreen:
www.nie.com.pl/art24120.htm




Friducha - ale mówisz o Żydach z telewizora, a nie z sąsiedztwa. ;) To inna sprawa. Antysalonowość =/= antysemityzm.
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

PoprzedniaNastępna

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

cron