Lekkoatletyka

Rozmowy na temat pozostałych dyscyplin sportowych.

Re: Lekkoatletyka

Postprzez figaro56 » 30 Paź 2009 13:49

No to ja się teraz zajmę rekordem Grażyny Rabsztyn na 100 przez płotki 12,36 i pozostaje tylko powiedzieć WOW!!! Złoto na każdej imprezie. Zresztą był to swego czasu rekord świata. Szkoda, że sama Grażyna nie potwierdzała swego talentu na imprezach rangi mistrzowskiej. To tak trochę jak ta francuska biegaczka Christine Aron też do finału wszystko dobrze i w samym finale jakieś usztywnienie i w efekcie bieg poniżej możliwości. Pamiętam ją doskonale. Na mitingach jakiś imprezach niższej rangi deklasowała rywalki a jak przychodziła ta rangi mistrzowskiej to kicha.
Z resztą nie tylko Grażyna. bo była cała plejada świetnych płotkarek i przez lata ta konkurencja była nazywana naszą polską. Teraz niestety ale w tej konkurencji zastój i nie ma zawodniczki która złamałaby granicę 13 sek a tylko taki wynik daje przepustkę na lekkoatletyczne salony. Ostatnia z liczących się to Aurelia Trywiańska 5 zawodniczka MŚ w Paryżu. Rekord życiowy to chyba 12,76 tu się mogę nieco mylić bo walę tak z pamięci.
Sprawdziłem i Wiki podaje że 12, 73.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Lekkoatletyka

Postprzez Adrian Woźniak » 04 Lis 2009 13:24

figaro56 napisał(a):Trzeci to wynik poniżej 8,10 na 3000 z przeszkodami Bronka Malinowskiego. W świecie to może niewiele ale w Europie to nadal niezły wynik. Trochę to zaciemnił rekord Europy tego afrykańskiego Francuza 8,01 ale to wyjątek. W świecie to wiadomo, że jest cała horda Kenijczyków z rekordami lepszymi.

Bronek był zdecydowanie najlepszym biegaczem w historii Polski i jednym z najlepszych w Europie, o czym świadczą jego wyniki. Szkoda tylko, że zginął w tak młodym wieku...

figaro56 napisał(a):Najmniejszą wartość ma moim zdaniem ma ten Bronka na 5000.13,17, żeby liczyć się w świecie trzeba biegać przynajmniej w granicach 13,00 albo niewiele ponad to. RŚ Bekele to 12,37,35 więc dużo brakuje. W Europie to też nie jest żadna rewelacja.

Owszem wynik może nie powala, jeżeli weźmiesz pod uwagę dzisiejsze rekordy, ale trzeba pamiętać, że Jego koronną konkurencją było 3000 m z przeszkodami. Przez 30 lat w Polsce nie pojawił się nikt, kto byłby w stanie pobić ten rekord (5000m), a to też o czymś świadczy. Trzeba wspomnieć jeszcze o tym, że kiedyś znaczniej cięzej było uprawiać sport zawodowo. Dowiedziałem się ostatnio od bliskiej mu osoby, że witaminy musieli sprowadzać z USA, czy Australii. Teraz takich problemów nie ma, wybór jest ogromny i sportowcy mają lepsze zaplecze do biegania.
Poza tym, jak dla mnie porównywanie rekordów murzynów i białych na długich dystansach mija się z celem, głównie ze względu na to, że ci pierwsi są zdecydowanie lepiej przystosowani anatomicznie i fizjologicznie do tego typu konkurencji. Swego czasu w internecie natknąłem się na pewien artykuł: "Z zestawień, do których dotarł autor książki, wynika, że czarni mają zazwyczaj mniej podskórnej tkanki tłuszczowej na rękach i nogach niż biali, a więc przy tej samej masie ciała mają większą o kilka procent masę mięśniową. Genetycznie zostali również wyposażeni w węższe biodra i szersze ramiona, płuca o większej pojemności i wyżej umieszczony środek ciężkości. Także większe dłonie i stopy. Do tego dochodzi jeszcze wrodzony wyższy poziom testosteronu, dzięki czemu każdy trening prowadzi do efektywniejszego niż u białych przyrostu masy mięśniowej. Czarnoskórzy sportowcy mają też 3-4 razy więcej energotwórczych mitochondriów w komórkach ciała. Prowadzone przez szwedzkich naukowców porównania biegaczy z Kenii i z Europy doprowadziły też do ustalenia, że Afrykanie mają drobniejsze włókna mięśniowe, gęściej otoczone włosowatymi naczyniami krwionośnymi (nawet o kilkadziesiąt procent!), dzięki czemu są one efektywniej zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Zauważyli oni także, iż Afrykanie mają nieco inne ilości enzymów wysiłkowych w komórkach, dzięki czemu ich organizm mniej się zakwasza. "
Jeżeli do tego dorzucić jeszcze klimat i "warunki terenowe", które w Kenii, czy Etiopii są bardzo dobre do biegania, to widać już, dlaczego czarnoskórzy biegacze królują na długich dystansach i bez żadnych problemów biją na głowę najbardziej utalentowanych zawodników z Europy, czy innych rejonów świata. Dlatego uważam, że porównywanie 30-letniego rekordu Bronka i obecnego Bekele nie ma sensu :wink:
Przegrywa tylko ten, kto się poddaje.
Adrian Woźniak
Mistrz Świata
 
Posty: 1121
Rejestracja: 12 Lut 2009 23:05

Re: Lekkoatletyka

Postprzez figaro56 » 04 Lis 2009 20:31

Ależ w tej mojej zabawie nie chodzi bynajmniej o to by dyskredytować w jakiś sposób wielkość polskich sportowców posiadaczy tych rekordów a już najmniej jeżeli chodzi o postać nieodżałowanego Bronka Malinowskiego. Tak się składa, że mieszkam w Grudziądzu w mieście z którym Bronek był związany przez całą swoją karierę. W tamtym czasie mieszkałem nad samą Wisłą i widziałem oraz słyszałem tamtego feralnego dnia syreny karetek i milicyjnych radiowozów na grudziądzkim moście. Wiedziałem, że zdarzył się jakiś wypadek ale w najczarniejszych snach nie przypuszczałem, że to właśnie zginął Bronisław Malinowski. Miałem nawet ten zaszczyt poznać go osobiście i parę razy porozmawiać. O tym, że to on właśnie zginął dowiedziałem się nazajutrz z radia. Brałem udział w jego pogrzebie jak prawie wszyscy mieszkańcy Grudziądza. Do dziś rok w rok 1 listopada zapałam znicz na jego grobie jako jeden z wielu wielbicieli jego talentu.
Bronek to postać legendarna polskiego sportu. Jego pracowitość i ambicja może być wzorem dla wszystkich sportowców. Swego czasu był posiadaczem rekordów Polski od 1500 do 10000 to tylko pokazuje skalę jego talentu i pracy jaką wkładał w treningu. Tu w Grudziądzu wszyscy pamiętamy o nim. Dodam tylko, że prezydentem miasta jest obecnie jego brat Robert.
Chcę tylko porównać co można osiągnąć na świecie uzyskując dzisiaj wynik w granicach rekordu Polski i o to mi chodzi i tylko o to.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Lekkoatletyka

Postprzez Adrian Woźniak » 06 Lis 2009 20:00

Figaro napisał(a):Najmniejszą wartość ma moim zdaniem ma ten Bronka na 5000.13,17,

O to zdanie mi chodziło, można je dwuznacznie odczytać :wink:
Doskonale orientuje się w całej tej sprawie, bo podobnie jak Ty mieszkam w Grudziądzu :wink: W młodości słyszałem bardzo wiele o Bronku, gdyż był sąsiadem moich rodziców. Od dawna jest On dla mnie wzorem, zwłaszcza, że sam sporo biegam :wink:
Przegrywa tylko ten, kto się poddaje.
Adrian Woźniak
Mistrz Świata
 
Posty: 1121
Rejestracja: 12 Lut 2009 23:05

Re: Lekkoatletyka

Postprzez figaro56 » 07 Lis 2009 06:14

Przecież to nie wina Bronka, że świat akurat w tej konkurencji poczynił tak wielki postęp i wynik 13,17 z tych czterech najstarszych rekordów ma obecnie najmniejszą w świecie wartość. Gdyby dajmy na to w pchnięciu kulą były zawodniczki obecnie uzyskujące wyniki ponad 22 a nawet 21 metrowe to rekord Ludwiki Chewińskiej też na kolana by nie powalał. Teraz wystarcza wynik w granicach 20 i pół metra aby walczyć o złoto. Jak zawodniczki uzyskiwały wtedy takie wyniki też nie dociekam i koncentruję się na faktach.
Jeszcze taka ciekawostka o Bronku. Jak wiadomo w komunie utrzymywano taką fikcję amatorskiego sportu i gdzieś tam Bronek musiał być "zatrudniony", więc zrobili go "pracownikiem" Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Nikt go tam w tej "pracy" nigdy nie widział. Od kolegi z tego przedsiębiorstwa wiem, że kilka razy odwiedził swój "zakład pracy" oczywiście nie po to by pracować ale na jakiejś akademii gdzie poopowiadał "kolegom z pracy" o swoich występach na światowych imprezach. Wiem. że to dzisiaj wydaje się śmieszne, zresztą wtedy też nas to śmieszyło ale takie to były czasy.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Lekkoatletyka

Postprzez Adrian Woźniak » 09 Lis 2009 22:50

Tylko widzisz, jak już Ci pisałem wyżej, porównywanie wyników obu ras nie jest do końca adekwatne, biorąc pod uwagę biegi długodystansowe. Moim zdaniem rezultat Bronka Malinowskiego powinniśmy odnieść do najlepszego wyniku uzyskanego przez "białego" na tym dystansie, wtedy mielibyśmy lepsze porównanie. Zresztą zobacz na przykładzie 10 km. Rekord świata Bekele wynosi bodajże 26:17, ale rzadko kiedy zbliża się on na zawodach do tego czasu. Najczęsciej wygrywa mając rezultat zbliżony do 27 minut. Nie pamiętam biegu i szczerze wątpie, żeby kiedykolwiek "biały" zszedł poniżej tej granicy, a to już jest prawie 45 sekund więcej od rekordu. Jeżeli się myle, to mnie popraw :wink:
Przegrywa tylko ten, kto się poddaje.
Adrian Woźniak
Mistrz Świata
 
Posty: 1121
Rejestracja: 12 Lut 2009 23:05

Re: Lekkoatletyka

Postprzez figaro56 » 12 Lis 2009 08:24

Wybacz ale nie będę do sportu wprowadzał kryteriów rasowych bo się całkowicie zapętlę. Jak wobec tego potraktować tych "śniadych" z Afryki północnej. To biali czy czarni? Jeszcze wszelkiego typu mulaci, metysi, kreole. To wszystko ludzie i tego się trzymajmy.
Rekord Polski Ewy Kasprzyk na 100 m 10,93 raczej bardziej wartościowy obecnie niż ten nasz męski Woronina. Odjąć sprinterki Jamajki i USA a i wśród Jamajek tylko dwie w tym sezonie biegały szybciej u Amerykanek Carmelita Jeter a reszta do przecięcia. W Europie to już w ogóle złoto jak się patrzy.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Lekkoatletyka

Postprzez Adrian Woźniak » 13 Lis 2009 01:28

figaro56 napisał(a):Wybacz ale nie będę do sportu wprowadzał kryteriów rasowych bo się całkowicie zapętlę. Jak wobec tego potraktować tych "śniadych" z Afryki północnej. To biali czy czarni? Jeszcze wszelkiego typu mulaci, metysi, kreole. To wszystko ludzie i tego się trzymajmy.


Żeby nie było nieporozumień: nie jestem żadnym rasistą, każdego człowieka szanuję bez względu na kolor skóry :wink: Na dodatek Bekele jest jednym z moich ulubionych sportowców. W tym miejscu rozważam tylko i wyłącznie równość szans w konkretnej dyscyplinie. Nie da się chyba podważyć faktu, iż biegacze kenijscy, czy też etiopscy mają zdecydowanie lepszą pozycję wyjściową w porównaniu do innych. Widać to na każdej imprezie dużego kalibru. Nie pamiętam, żeby w pierwszej 10-tce, na 10 km uplasował się reprezentant Europy, Azji, Ameryki czy Australii. Mało tego, Ci dublowani przez Bekele przedstawiciele "naszego kontynentu" są bardzo utalentowanymi i wspaniałymi biegaczami, ale niestety na utalentowanych i wspaniałych biegaczy afrykańskich to jest zdecydowanie za mało :wink:
Przegrywa tylko ten, kto się poddaje.
Adrian Woźniak
Mistrz Świata
 
Posty: 1121
Rejestracja: 12 Lut 2009 23:05

Re: Lekkoatletyka

Postprzez Kacpero221 » 01 Mar 2010 15:12

Wczoraj PZLA ogłosił skład Polski, liczący 16 osób, na Halowe Mistrzostwa Świata w Doha (12-14.03.):
KOBIETY:
60 m - Marika Popowicz
800 m - Angelika Cichocka
1500 m - Sylwia Ejdys
1500/3000 m - Renata Pliś
3000 m - Lidia Chojecka
tyczka - Anna Rogowska
pięciobój - Karolina Tymińska

MĘŻCZYŹNI:
400 m - Marcin Marciniszyn
800 m - Adam Kszczot
60 m ppł - Dominik Bochenek
tyczka - Łukasz Michalski
kula - Tomasz Majewski
4x400 m - Marcin Marciniszyn, Piotr Klimczak, Kamil Budziejewski, Marcin Sobiech i Piotr Kędzia

Szansę na medal ma zdecydowanie Tomasz Majewski, Anna Rogowska, Karolina Tymińska (ma 4. wynik na tegorocznych listach), sztafeta 4x400 oraz Adam Kszczot (który uwielbia biegać w hali).
Awatar użytkownika
Kacpero221
Kadra A
 
Posty: 951
Rejestracja: 30 Lis 2009 19:04

Re: Lekkoatletyka

Postprzez dan » 16 Mar 2010 09:43

Dziwne, że Halowych Mistrzostw Świata żadna polskojęzyczna stacja nie pokazywała.
Chorzów chce zorganizować mistrzostwa świata w lekkiej atletyce!!!! - http://sport.interia.pl/lekkoatletyka/n ... ce,1452207
Awatar użytkownika
dan
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1766
Rejestracja: 28 Gru 2008 16:14
Miejscowość: Świętochłowice

Re: Lekkoatletyka

Postprzez Kacpero221 » 16 Mar 2010 20:13

Halowe Mistrzostwa Świata transmitowane były tylko przez Orange Sport Info (można je było oglądać za darmo w internecie) :/ Rozumiem, że Eurosport nie pokazywał ich - nie miałby na nie wogóle miejsca w ramówce, ale TVP nie była tak obłożona relacjami i z palcem w uchu mogła je transmitować:(

Ale Mistrzostwa Europy w Barcelonie pokaże już zarówno TVP jak i Eurosport.
Awatar użytkownika
Kacpero221
Kadra A
 
Posty: 951
Rejestracja: 30 Lis 2009 19:04

Re: Lekkoatletyka

Postprzez san » 24 Kwi 2010 19:09

Dobre wyniki chodziarzy w Zaniemyślu. Kolejne minima na ME uzyskali: Dygacz,Buziak,Tomala,Jelonek i Fedaczyński. W tej chwili mamy obsadzone w chodzie 8 miejsc (na 9 możliwych).
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

Re: Lekkoatletyka

Postprzez dan » 25 Kwi 2010 09:25

Awatar użytkownika
dan
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1766
Rejestracja: 28 Gru 2008 16:14
Miejscowość: Świętochłowice

Re: Lekkoatletyka

Postprzez Duche » 25 Kwi 2010 13:38

Niewiarygodny wręcz czas 8,79 s zmierzono słynnemu jamajskiemu sprinterowi Usainowi Boltowi na ostatniej zmianie biegu 4x100 m w tradycyjnych zawodach lekkoatletycznych Penn Relays w Filadelfii.

Ten człowiek(?) jest niesamowity :o
"Nie rozumiem, jak można mieszkać w pałacu ze złota, podczas gdy tylu ludzi umiera z głodu, a następnie jechać i całować ziemię biednych krajów"
Diego Armando Maradona

Dorothea Wierer :*
Awatar użytkownika
Duche
Żywa legenda
 
Posty: 2561
Rejestracja: 13 Sty 2007 11:13
Miejscowość: Lędziny / Лендзины

Re: Lekkoatletyka

Postprzez RakuNH » 25 Kwi 2010 13:51

Problem w tym że ja np nie wiem jaki wynik jest dobry ze startu lotnego :wink: Jaki był wcześniej nieoficjalnie najlepszy?
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Lekkoatletyka

Postprzez san » 25 Kwi 2010 16:22

To nie jest najlepszy wynik. W Pekinie kiedy Jamajka biła Rś (37.10) Powell na ostatniej zmianie miał 8.70 a rok temu w Berlinie 8.73.
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

Re: Lekkoatletyka

Postprzez figaro56 » 25 Kwi 2010 17:49

Udany powrót do sportu Anity Włodarczyk. Wynik ponad 75 metrów zaskoczył nawet trenera naszej mistrzyni. :D
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Lekkoatletyka

Postprzez dan » 06 Maj 2010 12:30

W tym roku odbędą się mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Słyszeliście o tym, że Kristin Størmer Steira wystartuje w biegu na 5000 metrów jako mistrzyni Norwegii?
Awatar użytkownika
dan
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1766
Rejestracja: 28 Gru 2008 16:14
Miejscowość: Świętochłowice

Re: Lekkoatletyka

Postprzez dan » 25 Maj 2010 10:02

Diamentowa Liga ruszyła. Ma być ona następczynią Golden League i składać się będzie z 14 mitingów. Jak sama nazwa wskazuje zwycięzcy otrzymają diamenty. Konkurencje mają odbywać się na przemian, na przykład w 1, 3, 5 mitingu jest bieg na 100 metrów, a w 2, 4, 6 bieg na 200 metrów. Punktowane jest tylko podium - odpowiednio 4, 2 i 1 punkt. Za nami imprezy w Doha i Szangaju.
W tym pierwszym mieście 3 miejsce zajęła Ania Rogowska, a 5 Tomasz Majewski.
W Chinach natomiast doczekaliśmy się pierwszego historycznego zwycięstwa Polaka. Został nim Sylwester Bednarek. Poza tym 3 miejsca zajęli Piotr Małachowski i Ania Jesień, 4 Igor Janik i Katarzyna Kowalska, 5 z rekordem życiowym Angelika Cichocka, 7 Renata Pliś, a nie ukończyły biegów Lidia Chojecka i Wioletta Frankiewicz.
Teraz Diamentowa Liga przenosi się do Europy. Następne zawody w Oslo już 4 czerwca.
Awatar użytkownika
dan
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1766
Rejestracja: 28 Gru 2008 16:14
Miejscowość: Świętochłowice

Re: Lekkoatletyka

Postprzez doliniarz » 30 Maj 2010 21:09

http://sport.onet.pl/gimnastyka/skok/fi ... omosc.html
Wczoraj oficjalnie karierę zakończył Leszek Blanik!: Szkoda, bo to był wielki sportowiec.
Ostatnio edytowany przez doliniarz, 01 Cze 2010 10:23, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
doliniarz
Młodzieżowiec
 
Posty: 257
Rejestracja: 21 Lut 2010 11:34

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sport

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości