EYOF

Rozmowy na temat pozostałych dyscyplin sportowych.

EYOF

Postprzez san » 25 Lip 2011 17:12

W Turcji rozpoczęły się małe igrzyska olimpijskie najmłodszych sportowców europejskich. Kto ciekawy może oglądać:
http://www.trt.net.tr/tvcanli/canli.aspx?kanal=TV3
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

Re: EYOF

Postprzez san » 01 Sie 2011 16:44

Oglądałem tę imprezę i prawie się załamałem. Jeżeli tak ma wyglądać przyszłość naszego sportu to szkoda gadać. Zajęliśmy 17-ste miejsce w Europie za takimi potęgami jak Litwa czy Belgia. Sporty zespołowe bez medalu, zawiedli lekkoatleci (pojechała zbieranina ochotników) i pływacy, za to bardzo dobrze wypadli kolarze i tenisiści. Całą imprezę wygrała Rosja ale po walce z W.Brytanią. Widać co znaczy zwiększenie nakładów na sport młodzieżowy, Brytyjczycy zaczęli wygrywać nawet w gimnastyce(!).
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

Re: EYOF

Postprzez figaro56 » 04 Sie 2011 10:50

Nie ma co San przykładać zbyt wielkiej miary do tych dziecięco młodzieżowych wyników bo wiele z mojego doświadczenia mogę ci powiedzieć na temat powołań na tego typu imprezy dla najmłodszych. Zresztą sam tu piszesz o jakiejś zbieraninie ochotników i żeby to tylko byli ochotnicy. Powątpiewam czy rzeczywiście pojechała tam ta najzdolniejsza młodzież a nie ta której trenerzy i działacze mają największe plecy w centralach.
Kiedyś dotarły do nas listy wyników z regionalnych zawodów lekkoatletycznych i na tej podstawie wyselekcjonowano reprezentację na zawody wojewódzkie. Podano tam takie wyniki biegów na 60 metrów, że szczęki nam poopadały. Dopiero jakiś trener obecny na tych zawodach opowiedział co było tego przyczyną. Dzieciaki biegały przy wietrze w plecy który wręcz ich przewracał. Teraz szkopuł polegał na tym, że nie mogliśmy ich nie powołać bo obligował nas do tego regulamin. Wszystko niby zgodne z regulaminem. Mamy podpisany protokół z zawodów gdzie ani słowa o warunkach atmosferycznych. Cóż było robić dzieciaki wysłaliśmy i szału nie zrobiły a pewnie lepsze i zdolniejsze z innych regionów pozostały w domu.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: EYOF

Postprzez san » 04 Sie 2011 12:38

Figaro,możemy nie przykładać wagi do takich zawodów, problem jednak polega na tym,że inni przywiązują wagę. A ja wątpię żeby nasi wymyślili jakiś inny model dojścia do sukcesów w sporcie (olewajmy młodzież), to raczej ci inni mają rację. Ta reprezentacja była najsilniejsza jaką mogliśmy wystawić (poza la) i dlatego martwi mnie tak słaby start.
To o czym piszesz to oczywiście sport lokalny. Sam pamiętam jak kolega z klasy uzyskał najlepszy w Polsce wynik na 100m- 10.5 (wśród juniorów). Sam śmiał się z tego, mówił, że taki był wiatr, że sędziów ze stolikiem przewróciło. Oczywiście, do żadnej kadry nie był powołany ale wynik na zawsze już pozostał. Tu jednak chodzi o reprezentację Polski. Oczywiście najsilniejszy skład w la (24 zawodników a nie 8 ochotników) dałby nam wiele medali i zmienił ocenę występu. Cały problem polega na tym,że w czasie EYOF rozgrywana jest Olimpiada Młodzieży (i tak co 2 lata) i kluby nie chcą puszczać zawodników. Liczy się każdy punkt bo to daje później pieniądze z województwa i nie tylko. Trzebaby zmienić termin OM ale urzędnicy, jak rzep psiego ogona trzymają się 22 lipca (ciekawe dlaczego).
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

Re: EYOF

Postprzez figaro56 » 04 Sie 2011 15:19

Oczywiście, ze musimy pracować z młodzieżą. Mnie chodzi o to,że sukcesy w tym wieku a późniejsza kariera to dwie odrębne bajki. Rokowania co do przyszłości nawet tych świetnie zapowiadających się juniorów nie zawsze potwierdzają się w seniorskim wydaniu a co dopiero dzieci. Już pomijam takie sprawy losowe jak kontuzje ale czasami ktoś staje w postępach i nijak do przodu. Ci których lał równo i dokładnie jako junior dochodzą go i przechodzą a temu w domu zostają tylko medale, dyplomy z juniorskich czasów. Zmieniają się trenerzy, metody treningu a tu co nic to nic. Potem przeciętna kariera i rosnąca frustracja. Niestety ale to nie jest takie proste, że utalentowany dzieciak to wybitny junior a w efekcie mistrz. Gdybyż to było takie proste.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: EYOF

Postprzez san » 04 Sie 2011 17:29

Wszystko to prawda tyle,że najsilniejsze kraje jednak inwestują ogromne pieniądze w młodzież. Oni też doskonale wiedzą, że z tych młodych gwiazd zostaną jednostki ale widać,że jakoś im się to opłaca. Tutaj wielką rolę odgrywa rywalizacja. Majewski kiedy miał 17 lat, nie zakwalifikował się na OM. Ale cały czas startował z tymi lepszymi od siebie, zagryzał wargi i mówił -ja wam jeszcze pokażę. Tamtych już nie ma w sporcie, Majewski jest gwiazdą ale czy byłby nią gdyby nie tamci?
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

Re: EYOF

Postprzez figaro56 » 05 Sie 2011 10:43

Niestety ale pieniędzy mamy ile mamy na sport masowy dzieci i młodzieży. Póki co martwię się oby ich mniej nie było. Zresztą pieniądze na masowe imprezy dla dzieciaków to dopiero początek finansowych schodów. To, że dajmy na to wszystkie dzieciaki będą biegać na nartach nie gwarantuje medali bo teraz z tych dzieciaków trzeba wyselekcjonować te najzdolniejsze i poddać je profesjonalnemu treningowi już w specjalistycznych ośrodkach a to dopiero kosztuje. To jest droga do sukcesów a te masowe imprezy to tylko wstęp i to wcale nie najdroższy. Aby taki ośrodek funkcjonował i spełniał swoje zadanie to jest dopiero prawdziwy wór bez dna. Do tego w warunkach demokratycznego państwa gdzie zawsze dzieciakowi może się odwidzieć czy też rodzicom i nakłady pójdą w piz...
Jako przykład podam ci narciarstwo alpejskie. Jak na nizinny kraj to w Polsce naprawdę dużo ludzi jeździ na nartach i jest to narciarstwo popularne co widać na górskich stokach. Nie muszę ci mówić czy to się przekłada na sukcesy w wyczynowym sporcie. Czego nam brakuje? Ano specjalistycznych ośrodków dajmy na to austriackich czy szwajcarskich i gwarantuję, że wygrzebalibyśmy tę dyscyplinę z dna. Może nie mamy warunków w kraju do rozwoju konkurencji szybkościowych ale w slalomach wystarczające. Skąd wziąć bogatego wujka który by na taki ośrodek sypnął groszem? O budżecie zapomnij. Cóż pozostaje poczekać aż znowu gdzieś w jakiejś Kasinie Wielkiej pojawi się dziewczynka o takim potencjale talentu i pracowitości, że sobie poradzi bez tego co mają jej rówieśnicy w bogatszych krajach.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: EYOF

Postprzez san » 06 Sie 2011 12:19

Całkowicie się nie zgadzam. Żadnego czekania. Ostatnio tak ciągle czekamy i w rezultacie oglądając kolejne igrzyska modlimy się o 10 medali. W każdym cywilizowanym kraju za sport młodzieżowy i olimpijski odpowiada państwo. Nieraz tu pisałem, że dla budżetu są to śmieszne sumy. Bogaci wujkowie w Polsce są ale sportu nie lubią (wywodzą się z innego resortu). Trzebaby ich zachęcić jakimiś obniżkami podatków bo na postawę obywatelską tego dziadostwa trudno liczyć. Albo zrobić tak jak w Rosji. Putin kocha sport więc bogacze płacą a kto nie chce płacić ten ląduje w łagrze.
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

Re: EYOF

Postprzez figaro56 » 08 Sie 2011 08:30

Wierz mi San, że trudno o bardziej pazernego na medale faceta jak ja ale jak te medale mają być pod warunkiem powrotu do komunizmu czy takiego ustroju jak w Rosji to ja za te medale dziękuję. Już wolę te nasze 10 medali i tę naszą kulawą, niedoskonałą demokrację.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: EYOF

Postprzez san » 10 Sie 2011 17:20

Ostatnie zdanie to był żart chociaż małe putinki u nas też istnieją (np.Schetyna i Śląsk Wrocław). Żeby osiągać sukcesy olimpijskie nie trzeba łamać demokracji. Wystarczy wziąć przykład z Austalii czy jeszcze lepiej z ,bliższych nam kulturowo, Węgier.
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36


Wróć do Sport

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości