Skoki narciarskie

Rozmowy na temat pozostałych dyscyplin sportowych.

Re: Skoki narciarskie

Postprzez figaro56 » 25 Mar 2017 14:09

Presja na te rekordowe skoki jest tak olbrzymia, ze sędziowie zaczynają być ewidentnie ślepi na podparte skoki. Ani skok Krafta ani tym bardziej Stocha nie powinny być uznane za rekordowe. Drugi raz okradziono tego Norwega z rekordu
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Skoki narciarskie

Postprzez damian940915 » 25 Mar 2017 16:04

Przynajmniej nie będzie w Polsce głosów, że sędziowie faworyzują Niemców, Austriaków, Ruskich, Żydów :mrgreen: Ogólnie sędziowanie w skokach to raczej kpina i w całym tym sezonie, można znaleźć setki przypadków not zawyżonych / zaniżonych. Nie wiązałbym tego z jakąś presją na rekordy. Raczej nikt nie był w stanie przewidzieć, że Kraft będzie w stanie przeskoczyć Prevca, który skakał przed nim o 25 metrów krócej, tym bardziej, tego, że z obniżonego rozbiegu Stoch jeszcze ten wynik poprawi.
Te rekordy to raczej następstwo systemu z mieszaniem belkami. Paradoksem jest, że gdyby Stoch skakał jeszcze z niższego rozbiegu, to prawdopodobnie wyprzedzilibyśmy Niemców, bo Stoch skoczyłby trochę krócej, dostał większą rekompensatę za belkę i mógłby dostać po 19,5 czyli 9 punktów więcej, akurat tyle ile potrzeba do wyprzedzenia rywali. Ot taki bezsens systemu. W dawnych czasach puszczono by wszystkich z relatywnie niskiej belki, skoków 200 m byłoby mniej o połowę, a po 225 m daliby radę skakać tylko nieliczni. Przynajmniej tak mi się wydaje. A tak, w tym momencie możliwości Vikersund i Planicy już się wyczerpały,

Co jeszcze do podpórki, to swego czasu skok Hayboecka w Innsbrucku też uznano za rekord skoczni, mimo ewidentnej podpórki ręką, nawet słynny skok Małysz z Willingen z 2001 roku był prawdopodobnie minimalnie podparty. W przepisach FIS nie znalazłem żadnej wzmianki o rekordach skoczni.

Już pomijając to, czy skok był podparty, czy rekordowy, to Kamil skoczył naprawdę genialnie. Szkoda, że tak nie skakał wczoraj, bo może z innymi nastrojami podchodzilibyśmy do jutrzejszego konkursu. No ale jest Puchar Narodów, pierwsze takie osiągnięcie w jakiejkolwiek zimowej dyscyplinie w naszej historii. A walka Stocha z Kraftem jest jedną z najciekawszych rywalizacji w PŚ w ostatnich latach. Finisz Krafta autentyczne niczym finisz Małysza zdobywającego czwartą Kryształową Kulę, wyrywając ją niemal z rąk Jacobsena. Nawet jak Stoch to przegra, a wszystko na to wskazuje, to będzie to jedna z najpiękniejszych przegranych w historii polskiego sportu, o ile taki brak zwycięstwa można nazwać przegraną.

http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-n ... kie/hwvzry
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26

Re: Skoki narciarskie

Postprzez figaro56 » 26 Mar 2017 07:30

Wszystko to prawda co piszesz ale nie zmieni to faktu, że Kamil jechał dupą po zeskoku aż miło i tylko tego Norwega w tym wszystkim trochę żal.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Skoki narciarskie

Postprzez Bocian » 27 Mar 2017 17:55

Co pokazał ten sezon. Że jak poza skokami w PZN, nie liczy się kompletnie nic, tak nic poza skokami, nie będzie się liczyć jeszcze bardziej.

Oraz, że Stochowi do Małysza, jeszcze wiele brakuje.
Awatar użytkownika
Bocian
Żywa legenda
 
Posty: 3309
Rejestracja: 02 Kwi 2014 20:27
Miejscowość: Bikini Dolne

Re: Skoki narciarskie

Postprzez Reaktywacja » 28 Mar 2017 20:44

Odkąd prezesem PZN jest ten Pan to numerem 1 (i jedynym numerem) były, są i będą skoki.

A Stoch Małyszowi nigdy nie dorówna pomimo, że ma 2 złote , podczas gdy Adaś nie ma nawet 1 złotego.

Nigdy.

Myślisz polskie skoki- mówisz Adam Małysz.
To jeszcze nie czas Marie Dorin-Habert...
Awatar użytkownika
Reaktywacja
Młodzieżowiec
 
Posty: 305
Rejestracja: 05 Kwi 2016 15:55

Re: Skoki narciarskie

Postprzez karlos » 28 Mar 2017 21:51

Tymczasem Mateja został zwolniony. Moim zdaniem bardzo dobra decyzja, bo kadra B w tym sezonie po prostu zawiodła i współpraca z Horngacherem nie układała się najlepiej.
Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali
Awatar użytkownika
karlos
Żywa legenda
 
Posty: 2898
Rejestracja: 12 Gru 2009 23:09
Miejscowość: Gdynia

Re: Skoki narciarskie

Postprzez damian940915 » 29 Mar 2017 01:02

Nie tyle zwolniony, co przesunięty do funkcji asystenta nowego trenera Radka Zidka. Czech pełnił ostatnio funkcję asystenta, ale nie jak podaje PZN i większość mediów - trenera Richarda Schalerta, tylko trenera Jakuba Jiroutka opiekującego się czymś w rodzaju podgrupy kadry A, lub jak kto woli kadrą B, w której byli Janda, Hlava, Matura i Kozisek. Kto oglądał regularnie zawody w tym sezonie - widział, jak skakali Ci zawodnicy - poniżej możliwości - nawet, jeśli wiek tych skoczków jest już dość zaawansowany. I chociaż wielu twierdzi, że polska kadra B skakać gorzej już nie może, to jednak jestem pełen obaw co do tej zmiany. Być może niesłusznie, za czym przemawia fakt, że Zidek jest pomysłem Horngachera, a Czesi podobno rozstali się z nim z bólem serca.
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26

Re: Skoki narciarskie

Postprzez figaro56 » 29 Mar 2017 10:56

Coś trzeba zrobić z tą kadrą B bo cała siła polskich skoków to czterej zawodnicy. Niby nie ma co narzekać bo jeszcze niedawno był jeden Małysz a jeszcze dawniej nie było nikogo. No ale wystarczy jakaś choroba czy kontuzja i po medalu drużynowym. Jeszcze na początku sezonu nieźle skakał Hula ale słabł w miarę czasu a ostatnio kompletnie się posypał. Ziobro poza kilkoma pojedynczymi wyskokami też niewiele pokazał. Murańka sezon kompletnie nieudany a i tak zdecydowanie najlepszy z całego naszego zaplecza jako jedyny radził sobie jako tako w PK Nie widać młodych zdolnych i gniewnych.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Skoki narciarskie

Postprzez damian940915 » 29 Mar 2017 12:04

Nie wiemy jaki będzie podział kadr, kto będzie trenował latem z Horngacherem, kto z Zidkiem, a nie oszukujmy się, że to letnie przygotowania są kluczowe dla sezonu, a w trakcie można tylko dokonywać jakichś korekt. Ja nie miałbym nic przeciwko temu, by na czas letnich przygotowań kadra A była jak najszersza. A więc powinni się znaleźć w niej Ziobro, Murańka, bo wyglądali najlepiej poza tą czwórką, a także Zniszczoł, który miewał przebłyski w PK, a być może też regularnie punktujący w tym drugim cyklu Jakub Wolny. To są wszystko zawodnicy, którzy mieli przebłyski i w tym sezonie i w całej karierze i wydaje się, że można doprowadzić ich przynajmniej do poziomu regularnego punktowania w PŚ. Dyskusyjna wg mnie będzie obecność Huli z racji na wiek i Stękały, któremu nie wyszedł sezon, ale który dobrze radził sobie w poprzednim i który wykazał teraz dużo skruchy z powodu konfliktu z Mateją. A więc to jest 8-10 nazwisk, które moim zdaniem ta kadra A powinna liczyć. W kadrze B na pewno Biegun, Biela, Kantyka. Pytanie co do przygotowań juniorów, zwłaszcza najlepszego z nich Pawła Wąska czy przenieść ich do kadry wyżej, czy zostawić z trenerem Maciusiakiem. No i pytanie co z Kłuskiem. Natomiast mam nadzieję, że czas Miętusa w kadrze się skończył i skończy się jeżdżenie na wycieczki bez odpowiednich wyników.
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26

Re: Skoki narciarskie

Postprzez karlos » 29 Mar 2017 13:39

Sezon olimpijski to nie jest moment, w którym powinno się myśleć o przyszłości, gdyż najważniejsze jest żeby dobrze wypaść na olimpiadzie, więc moim zdaniem kadra A powinna liczyć max 6-7 zawodników na których powinien się Horngacher skupić. Bo ten sezon był bardzo dobry, ale np. Stoch wciąż popełnia sporo błędów: często spóźnia skoki, brak równowagi w locie. Po olimpiadzie trzeba będzie dać większą szansę młodym zawodnikom, ale w przyszłym najważniejsze będą medale, bo co z tego, że kilku nowych zawodników zacznie regularnie punktować.
Odnośnie Mateji, to jednak kolesiostwo zadziałało i dostał inną posadkę, więc jestem rozczarowany.
Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali
Awatar użytkownika
karlos
Żywa legenda
 
Posty: 2898
Rejestracja: 12 Gru 2009 23:09
Miejscowość: Gdynia

Re: Skoki narciarskie

Postprzez figaro56 » 29 Mar 2017 22:10

Karlos o przyszłości trzeba myśleć zawsze. Każde miejsce i każda pora są do tego odpowiednie. Przynajmniej ja uważam, że w PZN powinni być ludzie którzy planów na przyszłość ani tę bliższą, ani dalszą przez chwilę nie zostawiają bez należytej uwagi.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Skoki narciarskie

Postprzez damian940915 » 30 Mar 2017 00:03

Argumenty Karlosa co do Igrzysk są na pewno trafne, niemniej jednak nie liczebność kadr wydaje się tu być kluczem. Raczej to, na ile trenerzy będą potrafili narzucić swoje zdanie i na ile wezmą za nie odpowiedzialność.
http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-n ... kie/qnv75b Przeczytałem ten artykuł na onecie i naszła mnie myśl, że przecież, co do zasady, istotnym wskaźnikiem mówiącym o poziomie danej dyscypliny w danym państwie, jest rozwój myśli szkoleniowej. Na początku XXI wieku w skokach dominowali w dużej mierze Finowie - wszyscy chcieli mieć fińskich trenerów, potem Austriacy - teraz prawie każda licząca się reprezentacja ma austriackiego. Nie mam nic przeciwko, by głównymi trenerami byli szkoleniowcy zagraniczni, ale polscy asystenci przynajmniej w teorii powinni po kilku sezonach taką kadrę przejąć, niejako szkoli asystentów, tak by ta myśl szkoleniowa z danego kraju, wychodziła poza jego obszar.
Co do artykułu, to samo co o Kruczku napisać można właśnie o Matei. Mianowicie, on zna tych zawodników nawet jeszcze z czasów gdy sam skakał. To na pewno rodzi spory problem komunikacyjny i powoduje zatracenie autorytetu, do czego Mateja się ostatnio nawet sam otwarcie przyznawał. Chyba to okazało się ważniejsze niż warsztat techniczny, który jako całkiem dobry zawodnik, a także swego czasu asystent Hannu Lepistoe, Mateja powinien mieć na zadowalającym poziomie. Zmiana stanowiska z trenera głównego Kadry B na asystenta powinna pozwolić mu bardziej skupić się na warsztacie, na przygotowaniach motorycznych, skupieniu się na technice skoku, mniej na kwestiach natury psychologiczno-pedagogicznej, że tak to nazwę ;) Trafność tej decyzji ocenimy po sezonie. Nie wiem natomiast, kto Mateję miałby zastąpić, jeżeli bierzemy pod uwagę Polaków. Maciusiak dobrze radzi sobie z kadrą juniorów, chociaż mam wrażenie, że może to być też duża zasługa asystenta - Piotra Fijasa. W tej sytuacji ten drugi też odpada. Dla mnie w ogóle naturalnym kandydatem do szkolenia czy to kadry juniorskiej czy kadry B powinien być Jan Szturc, ale chyba nie jest za bardzo lubiany w PZN-ie.
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26

Re: Skoki narciarskie

Postprzez damian940915 » 05 Kwi 2017 11:21

A ja myślałem, że Prima Aprillis był w sobotę ... http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-n ... kie/tg40xp Miętus w kadrze A. dodatkowo brak w niej Ziobry. O ile jestem w stanie zrozumieć to drugie, bo to Horngacher najlepiej widzi, kto jak trenuje i co potrzeba zmienić, o tyle nie jestem w stanie sobie wyobrazić, co stało za awansem Miętusa mimo jego katastrofalnego sezonu. Nie wyobrażam sobie Miętusa jako 5 skoczka na IO, nie wierzę, że Horngacher sprawi tu jakikolwiek cud.
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26

Re: Skoki narciarskie

Postprzez figaro56 » 05 Kwi 2017 13:48

Sprawa Horngachera kogo widzi w kadrze. Obecnie trener po tym sezonie ma taka pozycję, że gdyby chciał wziąłby Ediego Orła do kadry i nikt nie miauknąłby nic przeciwko.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Skoki narciarskie

Postprzez damian940915 » 06 Kwi 2017 21:17

W sumie Nawałka w kadrze piłkarskiej też z uporem maniaka powoływał zawodników, którzy koniec końców potrafili się odwdzięczyć co najmniej dobrą grą na docelowej imprezie (Kapustka, Mączyński), czy w następnym cyklu eliminacji (Zieliński). Były to jednak osoby, które w reprezentacji A wcześniej nie grały, nikt na tym polu ich nie sprawdził, tudzież wyróżniały się w młodzieżówce. Miętus miał już mnóstwo szansa, w kadrze A, kadrze B, PŚ, PK, Pucharze FiS i wszędzie gdzie to możliwe. Pewnie, że Horngacher ma autonomię, wszystko wskazuje na to, że Miętus to jego pomysł, jego wola. Szanuję to, tylko po co brać na siebie presję w tak ważnym roku jak rok olimpijski. Zamiast skupić się na pracy ze skoczkami z potencjałem, z tymi, którzy mają wyniki, zaczynają się eksperymenty. Dobrze przynajmniej, że dziś wiemy już, że Miętus ma ultimatum, że póki co trenuje tylko przez lato i wszystko wskazuje, że to niejako sąd ostateczny nad nim. Albo zacznie osiągać wyniki albo może szukać sobie zajęcia poza skokakami. Oby wyszło z tego jak najwięcej dobra, obym pomylił się co do jego obecności w kadrze.
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26

Re: Skoki narciarskie

Postprzez Bocian » 27 Maj 2017 08:14

Inauguracja sezonu olimpijskiego w Wiśle :) A jak że :) PZN się postarał....bo jak wiadomo, prócz skoków nie liczy się nic :roll:
Awatar użytkownika
Bocian
Żywa legenda
 
Posty: 3309
Rejestracja: 02 Kwi 2014 20:27
Miejscowość: Bikini Dolne

Re: Skoki narciarskie

Postprzez damian940915 » 06 Paź 2017 23:14

FIS zdecydowało o tym, by testowane już latem rozwiązanie o przymusowych kwalifikacjach dla czołowej "10" PŚ, wprowadzić również w sezonie zimowym. Ma to sprawić, że organizatorzy konkursów więcej zarobią z biletów sprzedawanych na kwalifikacje, a telewizje rzekomo są chętne pokazywać także i te zmagania. Nie jestem ani specjalnym zwolennikiem ani przeciwnikiem zmian, natomiast zastanawiam czy poza ewentualnymi konkursami w ramach Turnieju Czterech Skoczni czy Mistrzostw Świata, z kwalifikacji w ogóle nie powinno się zrezygnować. Regularna obecność nieco egzotycznych Kazachów, Estończyków czy Kanadyjczyków pewnie podziałałaby mobilizująco na nielicznych skoczków z tych państw, a być może i na większe zainteresowanie kibiców z tych państw. Zamiast kwalifikacji można by po prostu rozgrywać po 3 konkursy w niektóre weekendy, co i tak daje po 6 ocenianych skoków w weekendzie. Nie wiem, być może FIS do tego zmierza. Jeżeli natomiast kwalifikacje zostają, to w takim układzie może powinno się wprowadzić bonusowe punkty za ich wynik, np. od 10 do 1 dla pierwszej "10". Obecna zmiana najbardziej uderza w Noriakiego Kasai, który będąc wysoko w klasyfikacji prawie nigdy ich nie skakał oraz może mieć istotny wpływ na Turniej Czterech Skoczni, gdzie nie powinno dochodzić już do par typu Stoch-Kraft w ostatniej parze, a jednocześnie sprawia, że najlepsi nie będą zabierać miejsc Lucky Loserom ;)
Inna nowinka to wprowadzenie dodatkowego turnieju, nazwanego Willinger Five, gdzie piątkowe kwalifikacje będą miały znaczenie dla obydwu konkursów i wraz z nimi da 5 serii do klasyfikacje, której zwycięzca zgarnie dodatkowo 25 tys Euro.
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26

Re: Skoki narciarskie

Postprzez Bocian » 07 Paź 2017 16:34

damian940915 napisał(a):FIS zdecydowało o tym, by testowane już latem rozwiązanie o przymusowych kwalifikacjach dla czołowej "10" PŚ, wprowadzić również w sezonie zimowym. Ma to sprawić, że organizatorzy konkursów więcej zarobią z biletów sprzedawanych na kwalifikacje, a telewizje rzekomo są chętne pokazywać także i te zmagania. Nie jestem ani specjalnym zwolennikiem ani przeciwnikiem zmian, natomiast zastanawiam czy poza ewentualnymi konkursami w ramach Turnieju Czterech Skoczni czy Mistrzostw Świata, z kwalifikacji w ogóle nie powinno się zrezygnować. Regularna obecność nieco egzotycznych Kazachów, Estończyków czy Kanadyjczyków pewnie podziałałaby mobilizująco na nielicznych skoczków z tych państw, a być może i na większe zainteresowanie kibiców z tych państw. Zamiast kwalifikacji można by po prostu rozgrywać po 3 konkursy w niektóre weekendy, co i tak daje po 6 ocenianych skoków w weekendzie. Nie wiem, być może FIS do tego zmierza. Jeżeli natomiast kwalifikacje zostają, to w takim układzie może powinno się wprowadzić bonusowe punkty za ich wynik, np. od 10 do 1 dla pierwszej "10". Obecna zmiana najbardziej uderza w Noriakiego Kasai, który będąc wysoko w klasyfikacji prawie nigdy ich nie skakał oraz może mieć istotny wpływ na Turniej Czterech Skoczni, gdzie nie powinno dochodzić już do par typu Stoch-Kraft w ostatniej parze, a jednocześnie sprawia, że najlepsi nie będą zabierać miejsc Lucky Loserom ;)
Inna nowinka to wprowadzenie dodatkowego turnieju, nazwanego Willinger Five, gdzie piątkowe kwalifikacje będą miały znaczenie dla obydwu konkursów i wraz z nimi da 5 serii do klasyfikacje, której zwycięzca zgarnie dodatkowo 25 tys Euro.


Jak dla mnie to za bardzo cudują. Nie tak dawno mówiono o norweskiej wersji T4S z zasadami w których bez startu w kwalifikacjach, nie da się w nim wygrać. A teraz jakieś Willinger Five....oby nie obudzili się z rekoma w nocniku, jak organizatorzy PŚ w biegach.
Awatar użytkownika
Bocian
Żywa legenda
 
Posty: 3309
Rejestracja: 02 Kwi 2014 20:27
Miejscowość: Bikini Dolne

Re: Skoki narciarskie

Postprzez damian940915 » 09 Paź 2017 23:01

Akurat Willingen Five jako okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy jest bardzo fajne. Przy obowiązkowych kwalifikacjach wychodzi jeden skok mniej w weekendzie, a dość duża jak na skoki kasa po prostu wpada. Raczej nikt się specjalnie nie będzie na to napalał, ale jak będzie w formie to przecież też nie odpuści.
Narty były złe i strzelanie, strzelanie też było złe ...
Awatar użytkownika
damian940915
Mistrz Świata
 
Posty: 1257
Rejestracja: 13 Lut 2009 23:26

Re: Skoki narciarskie

Postprzez Kisik94 » 25 Lis 2017 23:26

Polacy w 3 skokach w 1 serii byli lepsi od 4 skoczków z Rosji, Włoch, Finlandii i Czech (Kazachstanu nie liczę) oraz w 7 skokach lepsi od Szwajcarów. Piszę to nie dlatego, że Polacy są mocni (bo są i to wiadome), tylko dlatego, że to pokazuje obraz dzisiejszych skoków na świecie. Wśród tych wszystkich narodów, które wyżej wymieniłem tylko Szwajcarzy za sprawą Ammanna mają skoczka, który jest w stanie zająć miejsce w pierwszej 15 konkursu indywidualnego. Liczy się w tym momencie tylko 6 państw. Ciekawe czy ktoś z innego kraju wyskoczy w tym sezonie i zacznie solidnie punktować.

Konkurs był w sumie ciekawy, bo przez to DSQ była walka naszych w ogóle o zmieszczenie się do 2 serii ale o to jak się okazało nie było trudno. Szkoda tylko tych straconych punktów, bo na razie Norwegowie uciekają w PN. Coś ta skocznia w Kuusamo nie jest szczęśliwa.
Awatar użytkownika
Kisik94
Żywa legenda
 
Posty: 4256
Rejestracja: 10 Gru 2012 22:51

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sport

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości