Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

O wszystkim.

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez dan » 18 Paź 2012 14:50

Ja też wtrącę swoje trzy grosze jeżeli chodzi o studia prawnicze i dostanie się na aplikację. Z osób kończących w tym samym czasie co ja prawo są takie, które dostały się na aplikację. Nie ma ich dużo. Sam raz spróbowałem i niewiele brakło a dostałbym się, bo trzeba było mieć 100 punktów, a zdobyłem 95. Uczyłem się, ale nie była to też nauka non stop jak jedna z moich koleżanek. Jednak teraz nie jestem pewny czy gdybym się dostał wyrobiłbym finansowo. Niestety, trzeba mieć pieniądze i to dużo. Oczywiście każdy albo znajduje sobie sam patrona albo takiego otrzymuje.
Koleżanka dostała się na aplikację radcowską, ma patrona i z tego co się orientuje 2 razy w tygodniu odbywa coś w rodzaju stażu, ale nie otrzymuje za to żadnych pieniędzy. Dobrze więc znaleźć sobie pracę i to najlepiej nieźle płatną by mieć na życie i na aplikację. Niestety, wiadomo jak to z pracą jest. Właśnie ta moja koleżanka straciła pracę gdzieś w okolicy stycznia. Ma szczęście, że rodzice Jej pomagają.
Prawda jest taka, że musisz mieć pieniądze by móc opłacić aplikację, oczywiście zdajesz też egzaminy tak jak na studiach.
Zapomniałbym - nawet za egzamin na aplikację musisz zapłacić, choć to są grosze w porównaniu do późniejszych opłat.
Awatar użytkownika
dan
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1766
Rejestracja: 28 Gru 2008 16:14
Miejscowość: Świętochłowice

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez matti » 18 Paź 2012 19:27

Czyli mam rozumieć, że aplikację są wstanie zrobić tylko zamożni. Nie oszukujmy się...premiowane są więc osoby wywodzące się z rodzin prawniczych.
http://www.olimpijskienewsy.pl/- serdecznie zapraszam!
matti
Kadra B
 
Posty: 572
Rejestracja: 24 Lis 2006 06:52

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez kat. » 18 Paź 2012 21:38

Dawniej był cenzus urodzenia (musiałeś byś dzieckiem prawnika), po reformie ziobrowskiej jest cenzus majątkowy (musisz mieć kupę kasy). Wiąże się to z tym, że dawniej każdy aplikant pracował na umowie o pracę, dziś zawiera się umowy szkoleniowe, wedle których może, ale nie musi otrzymywać wynagrodzenia. Nie wiem, jak to jest w praktyce (osobiście się z tym nie spotkałem), ale były nawet postulaty adwokatów, że za wykonaną w trakcie aplikacji robotę (rzeczywistość jest taka, że nawet dzieci prawników na umowie u dobrego kumpla harują od rana do wieczora, nawet w weekendy nie mając czasu) to aplikant powinien płacić (sic!), bo to on uzyskuje korzyści (nauka).

Do tego dochodzi groźba przesiewu w dużych ośrodkach. Sam przez rok bawiłem się w aplikację w małym ośrodku, gdzie nie tylko nie znałem żadnego prawnika, ale ogólnie nikogo nie znałem i muszę przyznać, ze atmosfera była (jak na duszne klimaty prawnicze) całkiem przyjazna i jakoś nie odczuwałem, że jestem człowiekiem z zewnątrz (może na początku, ale to dlatego, że byłem z daleka). To raczej aplikanci nakręcają psychozę strachu, usilnie szukając "opieki" i kontaktów. ;) Bo prawnicy z natury mają deczko psychotyczne podejście do świata, dobrze mówię, Dan i Ssonicsl? ;)
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez Przechodzimur » 18 Paź 2012 21:56

Złotego środka nie da się znaleźć w tych rozważaniach. To jak podnoszenie wyższości Świat Bożego Narodzenia, nad Świętami Wielkiej Nocy 8-) . Milo się czyta takie przemyślenia ( mnie miło), ale trzeba zdać sobie sprawę, iż nigdy nie uda się nam stwierdzić wiarygodnie, czy to właśnie my jesteśmy pokoleniami, które zmieniają oblicze świata. Uwielbiam historie, uczy pokory. Wiec, pewnie za 50 lat ( o ile Majowie się pomylili :D ) ktoś lepiej to oceni, oczywiście z właściwego jego czasom punktu widzenia :lol: . Nie zmienia to faktu, ze czytał Was będę uważnie :) . Pozdrawiam.
Przechodzimur
Młodzieżowiec
 
Posty: 252
Rejestracja: 08 Sty 2011 21:04

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez kat. » 18 Paź 2012 22:34

Swoja drogą fajna (albo i dziwaczna) sprawa, że osoby o poglądach lewicowych (Friducha, Ssonicsl) bronią postępu (ok, lewica zawsze jest postępowa ;) ) i współczesnego kapitalizmu (to już dziwna sprawa), natomiast prawiczki jak ja i Matti bronią komuny (ja głównie w sferze obyczajowo - kulturowej, Matti także w socjalnej). Ciekawi mnie niezdrowo, co na temat postępu i współczesności sądzą liberalni konserwatyści 8-)
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez ssonicsl » 19 Paź 2012 12:42

matti napisał(a):Czyli mam rozumieć, że aplikację są wstanie zrobić tylko zamożni. Nie oszukujmy się...premiowane są więc osoby wywodzące się z rodzin prawniczych.

Nie oszukujmy się. Aby skończyć prawo coś jednak w głowie trzeba mieć. Jak wiesz rodzice przekazują geny swoim dzieciom. Z dwójki inteligentnych rodziców można spodziewać się niegłupiego dziecka. Mało tego od najmłodszych lat ma ono do czynienia z prawem z powodu rodzica prawnika. I jeszcze jedna rzecz po to się tyle kształcą prawnicy, aby potem zarobić. Jak się mówi w tym środowisku przed 30 jesteś goły, dopiero po 30 tak naprawdę zaczyna się zarabiać. Długo, nie? Co więc dziwnego, że dziecko które:
a) jest inteligentne,
b) ma do czynienia z prawem,
c) ma pieniądze,
d) ma znajomości poprzez rodzica
ma większe szanse na zostanie adwokatem/notariuszem/radcą? Czy w jakimś zawodzie jest inaczej? I czy to w ogóle jest źle?
W trakcie aplikacji można normalnie pracować aby wystarczyło choćby na czesne. No dobra, może nie tak do końca normalnie (np zjazdy w piątki, czy praktyki), ale jednak można, chociażby na umowach na zlecenie.

Ja sam na aplikacje nie zdawałem ani w zeszłym roku ani w tym. To nie dla mnie, tak myślę. Choć nie wykluczam że może kiedyś w przyszłości... kto wie. Tymczasowo podążam inną ścieżką.

kat. napisał(a):to raczej aplikanci nakręcają psychozę strachu, usilnie szukając "opieki" i kontaktów. ;) Bo prawnicy z natury mają deczko psychotyczne podejście do świata, dobrze mówię, Dan i Ssonicsl?

O i to też prawda. Samonakręcająca się spirala szukania znajomości za wszelką cenę. A tak naprawdę najlepszy sposobem na zaistnienie jest wiedza specjalistyczna "z czegoś". A nie "jestem dobry w cywilu" :roll:
Psychotyczne podejście to świata? Pierwsze słyszę ;)

kat. napisał(a): że osoby o poglądach lewicowych (Friducha, Ssonicsl)

Że o jakich to ja niby poglądach jestem? Lewicowych? Zawsze mówiłem o sobie centrysta. I dalej tak sądzę.
Lewica zawsze kojarzy mi się z socjalizmem (słusznie lub nie) a ja do socjalu to mam daleko.
Ale fakt, ciekawe że prawicowy matti pała taką miłością do socjalizmu...

kat. napisał(a):Nie, wliczając te (jeszcze) nieznane. Np. w piekle może być gorszy klimat, etc.

Co? Piekło? Ja tu myślę o innych planetach na których w najlepsze rozkwitają jakieś formy życia.
ssonicsl
Kadra A
 
Posty: 866
Rejestracja: 20 Lut 2010 15:04

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez matti » 19 Paź 2012 13:16

Albo państwo uwolni gospodarkę i będziemy mieli wolność (w tym podatkową), albo musimy jechać na socjalu... . Czy popieram socjal? Jak się nic nie zmieni to tak. Bez niego ludzie zdechną z głodu... .

Ponadto warto się zastanowić czymże jest prawica. Powszechnie się przyjęło mówić, że PO to prawica..., ale oni tak naprawdę nie mają żadnych idei. No chyba, że na papierze. Skrajna prawica to PiS haha. PiS jest partią centrową - gospodarczo socjal, światopogląd prawicowy! Ssonicsl więc wygląda na to, że jesteś zwolennikiem PiS-u!
http://www.olimpijskienewsy.pl/- serdecznie zapraszam!
matti
Kadra B
 
Posty: 572
Rejestracja: 24 Lis 2006 06:52

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez friducha » 19 Paź 2012 17:26

bye
Ostatnio edytowany przez friducha 22 Sie 2016 05:19, edytowano w sumie 2 razy
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez kat. » 19 Paź 2012 17:30

Gdy słyszę prawica/lewica, to jednak najpierw myślę o światopoglądzie, nie gospodarce. Dlatego sytuuję Cię Ssonicsl na lewo od siebie. Choć w pewnych kwestiach "światopoglądowych" mam jak najbardziej lewicowe poglądy (laicyzacja). Sam jak już pisałem mam poglądy tercerystyczne (oprócz kwestii religijnych oczywiście, więc nie zapiszę się do NOP-u, a i PiS niestety jest bardzo prokościelny ;) ). Czysty kapitalizm i czysty socjalizm są jednakowo złe, trzeba szukać, jako się rzekło, złotego środka.
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez friducha » 19 Paź 2012 17:40

bye
Ostatnio edytowany przez friducha, 22 Sie 2016 05:19, edytowano w sumie 1 raz
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez kat. » 19 Paź 2012 17:48

W ówczesnych czasach był to "postęp" ;)
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Nowy wspaniały świat, nasze wspaniałe czasy (?)

Postprzez friducha » 26 Paź 2012 17:17

bye
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Poprzednia

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości