Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać?

Dział poświęcony XXII Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w Soczi.

Na jakie sporty zimowe powinna postawić Polska? [zaznacz trzy opcje]

Biathlon
34
12%
Biathlon
34
12%
Biegi narciarskie
26
9%
Biegi narciarskie
26
9%
Bobsleje/sanki/skeleton
1
0%
Bobsleje/sanki/skeleton
1
0%
Hokej
4
1%
Hokej
4
1%
Kombinacja norweska
5
2%
Kombinacja norweska
5
2%
Łyżwiarstwo szybkie
29
10%
Łyżwiarstwo szybkie
29
10%
Narciarstwo alpejskie
2
1%
Narciarstwo alpejskie
2
1%
Narciarstwo dowolne/snowboard
3
1%
Narciarstwo dowolne/snowboard
3
1%
Skoki narciarskie
29
10%
Skoki narciarskie
29
10%
Nie powinno być żadnej specjalizacji!
14
5%
Nie powinno być żadnej specjalizacji!
14
5%
 
Razem głosów : 294

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Adrian Woźniak » 16 Lut 2014 19:28

Może rzeczywiście specjalizacja to byłby dobry pomysł. Wystarczy spojrzeć na Holendrów, którzy koszą medal za medalem w panczenach. Oni się liczą w zasadzie tylko w jednej dyscyplinie.
Z drugiej strony, gdybyśmy postawili tak jak oni na jeden konkretny sport, to byłyby krzyki, dlaczego akurat on jest uprzywilejowany. No i kolejny minus - byłoby nudno. Czekałoby się tylko na jedną dyscyplinę, a tak możemy się emocjonować przynajmniej w kilku ;)

Dla mnie to co się stało wczoraj to istny cud. Chodzi mi o medal tego Bródki. Człowiek, który musi pracować na etacie (pewnie z jakimiś "przywilejami", ale zawsze) zdobywa olimpijskie złoto :shock:
Znając trochę realia wyczynowego biegania wydaje mi się to nieprawdopodobne :shock: Nie wiem jak wyglądają treningi w panczenach, ale w zawodowym bieganiu to są często dwa treningi dziennie, w okresie przygotowawczym biega się często ponad 200 km na tydzień, czasami po 40 km dziennie. Wystarczy posłuchać samych zawodników. Oni "nic innego nie robią" tylko trenują i odpoczywają. Ktoś tam się wypowiadał, że śpi po 12-14 h na dobę, żeby się odpowiednio zregenerować. Łyżwiarstwo szybkie to przecież też sport wytrzymałościowy i podejrzewam, że obciążenia treningowe są równie duże. Jak ten człowiek się przygotował pracując na etacie i nie mając nawet ośrodka w kraju - to jest chyba największa sensacja sportowa o jakiej słyszałem. Nie chodzi o podważanie jego umiejętności, ale wzięcie pod uwagę warunków w jakich musiał się przygotowywać i jaki cel osiągnął :shock:
Przegrywa tylko ten, kto się poddaje.
Adrian Woźniak
Mistrz Świata
 
Posty: 1121
Rejestracja: 12 Lut 2009 23:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez shunrey » 16 Lut 2014 19:33

Uno - Biegi Narciarskie. Kowalczyk już sprawiła, że wielu, ale to wielu Polaków coraz częściej wybiera biegówki zamiast zjazdówek. Ale żeby być potęgą, chociaż w części, to potrzebne są 3 rzeczy: system szkolenia, ośrodek szkolenia, w tym trasy biegowe itp oraz pieniądze.. Niestety to pierwsze kuleje, niby jakieś tam akcje mamy, nawet wiele, ale na uniwersjadzie, czy MŚJ pokazaliśmy, że mimo sukcesów Justyny nasz poziom to dalej dno. Trasy biegowe naprawdę nie są drogie, koło Zakopca jest wiele miejsca do ich budowy, ba w innych częściach Polski też. Tajner nic a nic nie robi w tym kierunku i to mnie wkurza, mógłby sknera chociaż tę rolkostradę w Zakopanem wydłużyć lub nową zbudować.. Po Kowalczyk będzie pustka i w przeciwieństwie do skoków nowe gwiazdy nie wyłonią się w zaledwie rok czy nawet 4, bo tu potrzeba multum czasu oraz dobrego systemu na poszukiwanie i szkolenie młodych talentów. I nie liczę tu na wiele niestety tym momencie, bo po prostu biegi w Polsce wciąż przez wielu uważane są jako niżowy, sezonowy, nudny i głupi sport, w przeciwieństwie do wielkiej, ciekawej i wspaniałej piłki nożnej... ( średnio na około 50 moich znajomych, tylko z 5 /i to Ci starsi!/bardzo lubi i ciekawi się biegami, reszta to zapaleńcy kopanej, a niektórzy nawet negatywnie są nastawieni do biegania na nartach. Większość to jakieś tam hurra typu złoto Kowalczyk, nie wiedząc nawet jaki dystans i jakim stylem biegła, ciesząc się tylko, że dokopała "cyborgowi" i "astmatyczce" ;/) Przewiduję, że po Justynie zostanie pustka na co najmniej 5,6 lat, ale tylko w tedy gdy PZN zacznie działać jak powinien. Inaczej ten sport zaniknie na wieeele lat.
Dos - Skoki Narciarskie. Wiele więcej nie trzeba, tu działamy w 80% skutecznie, prawie na poziomie Niemców, czy Austriaków, ale to zweryfikuje się jutro :D Jeszcze jakieś 2 porządne skocznie gdzieś dalej od Beskidów i Zakopca, chociażby Bieszczady, czy Sudety, aby te talenty szybciej się "odnajdywały".
Tres - Łyżwiarstwo szybkie. Grzech po wyczynie Bródki i naszych Pań dalej olewać ten sport i tych ludzi, jak dotąd byli olewani. Mam nadzieję, że Tusk nie puszy się dalej przed kamerami, ciesząc się z wyników Polski, tylko razem z Ministrem Sportu szykują kasę na halę lodową :) Bo tu tylko to wystarczy + lekka popularyzacja ( o co teraz będzie łatwo) i mamy wyniki na różnych dystansach. Jeszcze jakiś stadion na short track, łyżw. figurowe + hokej, ale nie ma co marzyć xd
Cuatro - Biathlon. Nie ma co się oszukiwać, mamy potencjał i to ogromny, ale dalej stąpamy po błocie (przez Panów oczywiście). Rolkostrady, strzelnice, specjalni trenerzy od strzelania (bo to chyba najbardziej kuleje) i mamy wyniki na skalę potęgi ^^
Narciarstwo alpejskie jest dla nas niedostępne, nie ma gdzie i dlatego IO chcemy ze Słowacją, którzy mają do tego warunki. Hokej to ogromne przedsięwzięcie, bo wyników nie będzie, jak nie będzie ten sport u nas popularny, chociaż w połowie jak w Szwecji, Rosji, albo w 20% jak w Kanadzie ;p To jest coś innego od wytrzymałościówek, które tworzą jednostki, tu musi być ta jedna, ogromnie silna drużyna, może kiedyś..
Na zakończenie nie mówmy tu o rzeczach, typu nie stać nas, bo to najwidoczniej nieprawda, skoro do Igrzysk tak się napinamy i skoro mamy tą 22. gospodarkę na świecie :) Ta nasza nieudolna polityka przeraża mnie w każdej dziedzinie i jako jeden z nielicznych cieszyłbym się gdybyśmy dostali te IO, bo to dałoby obiekty, oraz zmusiło Ministerstwo do wydawania na sporty zimowe znaacznie więcej - w końcu gospodarz musi być w czołówce medalowej ^^
shunrey
Młodzieżowiec
 
Posty: 443
Rejestracja: 07 Lis 2013 18:08

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Heidi » 16 Lut 2014 19:43

Takze zgodze sie, ze pieniadze mozna przeznaczyc na narciarstwo dowolne/snowboard. Te dyscypliny sie rozwijaja. W Soczi zadebiutowala konkurencja Slopestyle. Tylko czekac jak dojdzie konkurencja Big Air, w ktorej to mamy swietna zawodniczke jaka jest Kasia Rusin. Warto wspomniec, ze zdobyla ona mala krysztalowa kule wlasnie w tej konkurencji. Aby moc zbudowac jakas baze treningowa dla riderow nie potrzebujemy jakis super stokow. Ciesze sie, gdyz coraz wiecej powstaje takich ''parkow'' dla dzieci. Organizowane sa dla nich obozy. Szkoda tylko, ze nasi zawodnicy musza trenowac tak daleko poza krajem w takich osrodkach jak w Breckenridge. Uwazam, ze nie jestesmy na takiej znowu przegranej pozycji w stosunku do innych krajow. Wiadomo, ze moze ciezko bedzie dorownac takim krajom jak USA, Kanada, czy Japonia ale jesli w pore sie ockniemy to mozemy miec w przyszlosci naprawde dobrych zawodnikow.

Dwie pozostale opcje jakie wybralam to biegi narciarskie i kombinacja norweska. Nie bede pisac dlaczego, bo moi porzednicy wyczerpali juz temat. ;)
Awatar użytkownika
Heidi
Kadra B
 
Posty: 720
Rejestracja: 06 Sty 2013 19:10
Miejscowość: Ytre Enebakk

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez kat. » 16 Lut 2014 19:54

Ale sprecyzujmy - mówimy o specjalizacji, żeby jak najwięcej uciułać medali na igrzyskach, czy po prostu, żeby spopularyzować i wydźwignąć dyscypliny, w których jesteśmy w ciemnej d. jako jedyny kraj europejski w regionie, jak w tym nieszczęsnym hokeju. Bo niektórzy zdają się pisać - i tam, po co inwestować w hokej, jak i tak nie będziemy Szwecją czy choćby Szwajcaria. Pewnie, że nie będziemy w perspektywie co najmniej kilku dekad, choćby sypnąć dużą kasą. Ale czy bycie na poziomie Słowenii, z którą nawet w zapaści polskiego hocka kilka lat temu rywalizowaliśmy w miarę jak równy z równym, a teraz ma wielką szansę na olimpijski ćwierćfinał (zagra z przeciętną Austrią), jest nieosiągalne. Może jestem naiwny, ale w to światełko w tunelu wierzę, bo nawet ta wygrana towarzyska z Białorusią grającą eksperymentalnym składem jest czymś, co się w ostatnich latach nie zdarzało.

W każdym kraju są dyscypliny wiodące. Rosjanie nie odnoszą od ładnych paru lat wielkich sukcesów w biathlonie, ale to nie znaczy, żeby woleli sanki czy łyżwy szybkie, bo tam jest większa szansa na medale. Podobnie Niemcy - mają te swoje niszowe sporty, gdzie koszą medale, ale biathlon tam był i będzie nr 1. I to nie jest spadek po Nojnerce, ale efekt długich tradycji, których niestety u nas nie ma, a teraz budowane są z mozołem złe :P

Polacy są strasznie wyczuleni na punkcie, czy i jak widzą ich inni. Norweskie media napisały to i to o Kowalczyk, a fińskie to i to o Stochu. Jak już tak kochamy, gdy o nas piszą, to hokej i biathlon to podstawa, żeby mieć w zimie szacun, bo pierwsza jest jedną z wiodących w niemal każdym większym kraju, a druga u potęg jak Niemcy i Rosja.
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Odyn » 16 Lut 2014 20:04

Termin wąska specjalizacja stał się ostatnio bardzo mody we wszystkich dziecinach.To by znaczyło,że w jednej dziedzinie będziemy się liczyć kosztem innych.Czy to dobrze.Holendrzy w to poszli i dzięki jednej konkurencji mogą wygrać klasyfikację medalową.Norwegowi też nie mają zbytnio szerokiego wachlarzu sportów.Też idą w sprawdzone dyscypliny.Pamiętajcie,że Polska pokuje kasę również w dyscypliny letnie,czy halowe.Norwegowie,Austrjacy,czy inne kraje głównie północne praktycznie w tych dyscyplinach nie istnieją.W sumie wbrew gadkom niektórych dziennikarzy Polska daje więcej kasy w sumie na sport niż nawet kraje Skandynawskie.Może należy się zastanowić czy nie przenieś trochę kasy z dziedzin letnich na zimowe.
Odyn
Młodzieżowiec
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Gru 2013 21:30

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Adrian Woźniak » 16 Lut 2014 20:06

Jest tylko jeden problem - obecny rząd nie daje pieniędzy, tylko zabiera...

@shunrey, piłkę nożną można śledzić praktycznie przez cały rok, transmituje się ją na wielu kanałach, w zasadzie w każdym mieście jest klub piłkarski. Do tego mecze rozgrywa się zwykle wieczorem, kiedy ludzie mają czas żeby usiąść przed telewizorem. W przypadku biathlonu bywa różnie. W tygodniu transmisje przypadają najczęściej na godzinę 14, kiedy gro ludzi jest w pracy albo w szkole, ewentualnie na zajęciach dodatkowych. Jeżeli chodzi o weekendy to zawody puszczane są przed południem albo w porze obiadowej, a wtedy nie każdy może sobie pozwolić na chwilę relaksu. Dodajmy do tego, że biathlon jest transmitowany na Eurosporcie czy TVP Sport, czyli na kanałach, które nie każdy posiada.
Przegrywa tylko ten, kto się poddaje.
Adrian Woźniak
Mistrz Świata
 
Posty: 1121
Rejestracja: 12 Lut 2009 23:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Odyn » 16 Lut 2014 20:17

Piłka rządzi światem i żadna dyscyplina nie może się z nią równać jeśli chodzi o popularność
Odyn
Młodzieżowiec
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Gru 2013 21:30

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez RakuNH » 16 Lut 2014 20:28

Wyniki ankiety są dosyć proste - biathlon, biegi, skoki + kombinacji przy okazji, choć nie jako dyscyplina docelowa ale trenerzy by wiedzieli kto ma predyspozycje + łyżwiarstwo, a jakieś 25% uważa, że nie powinno być specjalizacji (ciężko oszacować, bo na to można było oddać jeden głos, a z drugiej strony nie wszyscy zawsze oddali po trzy;))

Widzisz Frida - w miarę się da, choć oczywiście są osoby z innym zdaniem, ale ogólnie porozumienie jest :D
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Ukassiu20 » 16 Lut 2014 20:33

Odyn napisał(a):Termin wąska specjalizacja stał się ostatnio bardzo mody we wszystkich dziecinach.To by znaczyło,że w jednej dziedzinie będziemy się liczyć kosztem innych.Czy to dobrze.Holendrzy w to poszli i dzięki jednej konkurencji mogą wygrać klasyfikację medalową.Norwegowi też nie mają zbytnio szerokiego wachlarzu sportów.Też idą w sprawdzone dyscypliny.Pamiętajcie,że Polska pokuje kasę również w dyscypliny letnie,czy halowe.Norwegowie,Austrjacy,czy inne kraje głównie północne praktycznie w tych dyscyplinach nie istnieją.W sumie wbrew gadkom niektórych dziennikarzy Polska daje więcej kasy w sumie na sport niż nawet kraje Skandynawskie.Może należy się zastanowić czy nie przenieś trochę kasy z dziedzin letnich na zimowe.




Norwegia wydaje wiecej na same biegi niz my na wszystkie sporty zimowe i letnie;)
Tylko igrzyska wracają po awarii. Najlepsze forum o sportach olimpijskich
http://forum.tylko-igrzyska.pl/
Ukassiu20
Junior młodszy
 
Posty: 97
Rejestracja: 14 Gru 2012 16:42

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez RakuNH » 16 Lut 2014 20:38

Prosiłbym o konkrety - ile wydaje Norwegia na biegi, że to przerasta całościowe wydatki Polski :shock: Jeszcze nie tak dawno można było w "pisemku" przeczytać, że Kowalczyk jest droższa od norweskich gwiazd w biegach.
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez kat. » 16 Lut 2014 20:43

A jakie wyniki przewidywałeś?

Jesteśmy na forum biathlonowym, to i jest biathlon, a reszta jasna. Gdyby saneczkarz albo bobsleiści zdobyli złoto zamiast Bródki, to byłyby sanki / boby. Proste jak drut.

Kibice sukcesu :P
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez san » 16 Lut 2014 20:53

Najpierw trzeba doprowadzić do cywilizowanego poziomu finansowanie polskiego sportu wyczynowego a później będziemy się zastanawiać. Rok temu, na komisji sejmowej, Boniek proponował pani minister podanie się do dymisji bo co można zrobić ze 180 mln zł na wyczyn gdy np. Czesi wydają 400 (a dochód narodowy mają prawie 3 razy niższy).
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez friducha » 16 Lut 2014 20:53

Sorry, Raku stara jestem i może mi już wzrok szwankuje, ale ja jakoś z wyników ankiety widzę, że dotację wg. naszego forum otrzymałyby:
1) biathlon
2) skoki
3) łyżwiarstwo szybkie
I całkiem spory procent nie chce specjalizacji. Poza tym pokaż mi proszę Ministra, który się narazi taką selekcją? Tajner zrobił poniekąd "specjalizację" i co? W nagrodę dostaje to co dostaje. Chociaż muszę przyznać, że faktycznie chyba zrobię print screen'a Twojego posta, bo doprawdy nie sądziłam, że dożyję takiej chwili ;)

@karlos- problem polega na tym, że "prywatne sztaby" są cholernie drogie i na dłużą metę chyba nie do końca efektywne. O ile wierzyć doniesieniom prasowym to sztab Kowalczyk pochłania 1,83 mln PLN z kasy związkowej, natomiast CAŁA kadra skoczków 1,63 mln PLN. Jak to się przekłada na liczbę medali i pozycję danego sportu w Polsce to już niech sobie każdy sam przelicza. Prywatny sztab pracuje tylko na jednego zawodnika i nigdy nie przełoży się na lepsze wyniki globalne w danej dyscyplinie.
Ostatnio edytowany przez friducha, 16 Lut 2014 20:56, edytowano w sumie 1 raz
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Odyn » 16 Lut 2014 20:54

Ukassiu20 napisał(a):
Odyn napisał(a):Termin wąska specjalizacja stał się ostatnio bardzo mody we wszystkich dziecinach.To by znaczyło,że w jednej dziedzinie będziemy się liczyć kosztem innych.Czy to dobrze.Holendrzy w to poszli i dzięki jednej konkurencji mogą wygrać klasyfikację medalową.Norwegowi też nie mają zbytnio szerokiego wachlarzu sportów.Też idą w sprawdzone dyscypliny.Pamiętajcie,że Polska pokuje kasę również w dyscypliny letnie,czy halowe.Norwegowie,Austrjacy,czy inne kraje głównie północne praktycznie w tych dyscyplinach nie istnieją.W sumie wbrew gadkom niektórych dziennikarzy Polska daje więcej kasy w sumie na sport niż nawet kraje Skandynawskie.Może należy się zastanowić czy nie przenieś trochę kasy z dziedzin letnich na zimowe.




Norwegia wydaje wiecej na same biegi niz my na wszystkie sporty zimowe i letnie;)


Oj proszę cię,Norwegowi wydają ułamki naszego całego budżetu przeznaczonego na sport
Odyn
Młodzieżowiec
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Gru 2013 21:30

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez figaro56 » 16 Lut 2014 21:14

Ciekaw jestem jaką inwestycję na obecną chwilę uważacie za najbardziej potrzebną zimowym dyscyplinom w Polsce. Tor saneczkowo-bobslejowy czy może tor kryty dla łyżwiarstwa szybkiego czy może jeszce coś innego. Wiem, ze potrzebne jest wszystko ale załóżmy, że pieniędzy mamy tylko na jedną inwestycję.
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Odyn » 16 Lut 2014 21:16

figaro56 napisał(a):Ciekaw jestem jaką inwestycję na obecną chwilę uważacie za najbardziej potrzebną zimowym dyscyplinom w Polsce. Tor saneczkowo-bobslejowy czy może tor kryty dla łyżwiarstwa szybkiego czy może jeszce coś innego. Wiem, ze potrzebne jest wszystko ale załóżmy, że pieniędzy mamy tylko na jedną inwestycję.



Większy potencjał mamy w łyżwiarstwie,po za tym ten sport łatwiej uprawiać i mamy od tego większą ilość specjalistów
Odyn
Młodzieżowiec
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Gru 2013 21:30

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez RakuNH » 16 Lut 2014 21:17

friducha napisał(a):Sorry, Raku stara jestem i może mi już wzrok szwankuje, ale ja jakoś z wyników ankiety widzę, że dotację wg. naszego forum otrzymałyby:
1) biathlon
2) skoki
3) łyżwiarstwo szybkie
I całkiem spory procent nie chce specjalizacji. Poza tym pokaż mi proszę Ministra, który się narazi taką selekcją? Tajner zrobił poniekąd "specjalizację" i co? W nagrodę dostaje to co dostaje. Chociaż muszę przyznać, że faktycznie chyba zrobię print screen'a Twojego posta, bo doprawdy nie sądziłam, że dożyję takiej chwili ;)


A jednak nie mogłaś się powstrzymać, a taki byłem dobry dla Tajnera :D Z ankiety wziąłem cztery najpopularniejsze konkurencje, które idą w miarę równo + kombinację jako wypadkową dwóch, bo to tak jakby mając tor postawić na skeleton i boby, a nie postawić na sanki. To oczywiście sam sobie tak zinterpretowałem te wyniki

TAJNER I SPECJALIZACJA? Że niby trzytygodniowy pobyt kombinatorów w Skandynawii na śniegu to jakieś ich "odrzucenie"? Tajner, to ma specjalizacje w obsadzaniu stanowisk przez rodzinę i znajomych i tutaj się zgadzamy, ale to jego jedyna specjalizacja. Wiesz za jakie sumy firma Ak-Pol organizuje Bieg na Igrzyska? Za takie kwoty to można by kilka cykli zorganizować w różnych częściach kraju jakby ruszyć głową. Już nie będę rozwijał tego tematu, ale nie ma żadnej specjalizacji w PZNie - bo albo kadra istnieje na poważnie albo jej nie ma, a nie to co obecnie wyprawia z Poldek.
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Adrian Woźniak » 16 Lut 2014 21:19

Wyniki ankiety były do przewidzenia - forum biathlonowe, więc trudno byłoby pominąć biathlon ;) W przypadku biegów narciarskich, skoków i łyżwiarstwa szybkiego odnosimy sukcesy, dlatego "każdy" chce je finansować, licząc że za jednym sukcesem pojawią się następne ;) Rozdzielanie pieniędzy jest piekielnie trudne, przynajmniej jeżeli chce się to zrobić dobrze. Inne koszty są utrzymania kadry, gdzie jest potrzebna grupa smarowaczy, trenerów od biegania i strzelania, a co innego w przypadku dyscyplin, gdzie de facto wystarczy tylko trener. Kolarstwo, biegi czy piłkę nożną można trenować teoretycznie w każdym miejscu w Polsce, trochę gorzej jest w przypadku skoków narciarskich, biathlonu czy łyżwiarstwa szybkiego, czyli więcej jest wyjazdów, obozów itp.
Przegrywa tylko ten, kto się poddaje.
Adrian Woźniak
Mistrz Świata
 
Posty: 1121
Rejestracja: 12 Lut 2009 23:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez friducha » 16 Lut 2014 21:36

RakuNH napisał(a):TAJNER I SPECJALIZACJA? Że niby trzytygodniowy pobyt kombinatorów w Skandynawii na śniegu to jakieś ich "odrzucenie"? Tajner, to ma specjalizacje w obsadzaniu stanowisk przez rodzinę i znajomych i tutaj się zgadzamy, ale to jego jedyna specjalizacja. Wiesz za jakie sumy firma Ak-Pol organizuje Bieg na Igrzyska? Za takie kwoty to można by kilka cykli zorganizować w różnych częściach kraju jakby ruszyć głową. Już nie będę rozwijał tego tematu, ale nie ma żadnej specjalizacji w PZNie - bo albo kadra istnieje na poważnie albo jej nie ma, a nie to co obecnie wyprawia z Poldek.


Raku, rozmawiajmy rozsądnie. Wszędzie słyszę na okrągło jak Tajner faworyzuje skoczków i dlatego na nic więcej nie ma pieniędzy. No to może ustalmy najpierw fakty, a potem będziemy się może spierać na co wydawać. Zgoda?
I jeszcze jedna uwaga, wg. tego co piszesz, to w większości wsi albo mniejszych miasteczek nie można byłoby przeprowadzić ŻADNYCH wyborów i obsadzić "stołków", bo zawsze to będą jacyś znajomi/rodzina. Nie popieram Tajnera jeżeli o jego ruchy w kombinacji, ale zejdź Raku na ziemię! Skąd brać ludzi do PZN skoro wszystko koncentruje się na południu Polski i w zasadzie stale kręci się wokół kilku klanów rodzinnych z tradycjami? Z Nowej Huty? ;)
Nie jest też prawdą Twój wniosek odnośnie biegów. Biegi w Polsce wcale nie są popularne, że o kombinacji już nie wspomnę. Biegi nie są i raczej w najbliższym czasie raczej nie będą kuźnią dla kombinatorów czy biathlonu. Nie jest też prawdą, że dofinansowanie biegów będzie miało przełożenie na biathlon . PZBiath do PZN ma się tak samo jak PZPN do ZPRwP. Widać było gdzie biathlonistki mają starty w biegowej sztafecie.

EDIT: Dodam jeszcze jedną sprawę. W Wiśle tradycje w kombinacji były bardzo duże. W mojej klasie w podstawówce na 25-29 osób miałam 5 kombinatorów w tym dwukrotnego Mistrza Polski Młodzików. Do biegania brali praktycznie tylko dziewczyny. Nie wiem jak jest obecnie, ale kiedyś było zupełnie odwrotnie niż sugerujesz to właśnie Kombinacja była kuźnią talentów dla biegów i skoków. Jako ciekawostkę dodam, że w tej samej klasie 5 osób miało takie samo nazwisko ;)
**UWOLNIĆ ŚWISTAKA***zostawiam na wieczną pamiątkę tego sympatycznego młodzieńca.
friducha
Mistrz Olimpijski
 
Posty: 1782
Rejestracja: 18 Sty 2009 17:00

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez san » 16 Lut 2014 21:57

Figaro, na ten rok decyzja już zapadła. Powstanie nowoczesny stadion biathlonowo-narciarski w Jakuszycach.
san
Mistrz Świata
 
Posty: 1008
Rejestracja: 12 Kwi 2010 17:36

PoprzedniaNastępna

Wróć do Soczi 2014

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron