Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać?

Dział poświęcony XXII Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w Soczi.

Na jakie sporty zimowe powinna postawić Polska? [zaznacz trzy opcje]

Biathlon
34
12%
Biathlon
34
12%
Biegi narciarskie
26
9%
Biegi narciarskie
26
9%
Bobsleje/sanki/skeleton
1
0%
Bobsleje/sanki/skeleton
1
0%
Hokej
4
1%
Hokej
4
1%
Kombinacja norweska
5
2%
Kombinacja norweska
5
2%
Łyżwiarstwo szybkie
29
10%
Łyżwiarstwo szybkie
29
10%
Narciarstwo alpejskie
2
1%
Narciarstwo alpejskie
2
1%
Narciarstwo dowolne/snowboard
3
1%
Narciarstwo dowolne/snowboard
3
1%
Skoki narciarskie
29
10%
Skoki narciarskie
29
10%
Nie powinno być żadnej specjalizacji!
14
5%
Nie powinno być żadnej specjalizacji!
14
5%
 
Razem głosów : 294

Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać?

Postprzez RakuNH » 16 Lut 2014 15:42

Rzuciłem temat i mówiłem, że na forum byśmy się dogadali, a Friducha chciała to poddać próbie, więc zapraszam do dyskusji. Czy specjalizacja ma sens czy też nie? Jeśli tak to na co powinien postawić nasz kraj? Skoro trwają IO w Soczi, to mówimy tylko o sportach zimowych.

W ankiecie mam ograniczenie do dziesięciu opcji, więc jakoś to musiałem subiektywnie wybrać i kilka dyscyplin odrzucić. Zaznaczyć można trzy opcje.

Jak coś bardzo ważnego pominąłem, to ewentualnie jeszcze mogę pozmieniać ;)
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez kat. » 16 Lut 2014 16:14

Oczywiście hokej i biathlon. ;) opcjonalnie biegi i łyżwy, skoro jest potencjał. No ale nasz zimowy sport narodowy jest jeden. Niestety.

I tylko dziwię się wielce zdziwieniu polskich mediów, że cały świat nie padł na kolana po złotach Stocha i jeszcze ma problemy z określeniem jego narodowości. Te same media przyklepywały parokrotnie po PAP-ie, że Domraczewa to Bułgarka.
...to tylko wieczność pustką śpiewa
Awatar użytkownika
kat.
Forumowy bożek
 
Posty: 5122
Rejestracja: 14 Gru 2010 11:35
Miejscowość: Marcówka

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez figaro56 » 16 Lut 2014 17:00

Przede wszystkim biegi bo to nakręca jeszcze dwie dyscypliny a mianowicie biathlon i kombinację. Łyżwy szybkie na dodatek a skoki na obecną chwilę same się obronią.
A co z alpejczykami? Choćbyśmy nie wiem ile szmalu rzucili to i tak nie jesteśmy w stanie w Polsce stworzyć im bazę do rozwoju. Trasy zjazdowej po prostu nie ma gdzie zbudować. To znaczy teoretycznie jest ale trzeba by było pół parku narodowego wykarczować.
Jeszcze jedno. Na co nie dałbyś ani grosza- narciarstwo dowolne i snowboard.
Ostatnio edytowany przez figaro56, 16 Lut 2014 17:04, edytowano w sumie 1 raz
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Odyn » 16 Lut 2014 17:03

figaro56 napisał(a):Przede wszystkim biegi bo to nakręca jeszcze dwie dyscypliny a mianowicie biathlon i kombinację. Łyżwy szybkie na dodatek a skoki na obecną chwilę same się obronią.
A co z alpejczykami? Choćbyśmy nie wiem ile szmalu rzucili to i tak nie jesteśmy w stanie w Polsce stworzyć im bazę do rozwoju. Trasy zjazdowej po prostu nie ma gdzie zbudować. To znaczy teoretycznie jest ale trzeba by było pół parku narodowego wykarczować.


A co mają powiedzieć Słoweńcy czy Chorwaci,którzy gór mają mniej niż my w w dodatku są niskie i jakoś potrafią wydać na świat świetnych alpejczyków.
Odyn
Młodzieżowiec
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Gru 2013 21:30

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez figaro56 » 16 Lut 2014 17:10

Dlatego własnie pytam czy stawiamy na dyscypliny które można szkolić tylko w kraju?
figaro56
Żywa legenda
 
Posty: 4104
Rejestracja: 19 Lis 2008 23:39

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez RakuNH » 16 Lut 2014 17:22

Ja podobnie jak Fiagro postawiłbym na biegi (tylko gdzie ta zima i gdzie trenować?) i na skoki, a to przy okazji pomaga w biathlonie i w kombinacji, bo mimo wszystko i w kombinacji i w biathlonie trzeba umieć biegać - to jest ta ważniejsza część dwuboju. Kombinacja przy swojej niskiej popularności jest łakomym kąskiem, ale kilka mocnych krajów jest, więc od tak się medali nie zdobywa, ale w drużynie 6-8 miejsce to żaden problem, przy odpowiednim pokierowaniu tego.

No i panczeny jak najbardziej można dorzucić i wybudować halę, bo tutaj chociaż warunki pogodowe nie będą przeszkadzać. No i chyba tyle.

Zgrupowania związane z alpejskim to olbrzymie koszty, a i tak nigdy nie będzie konkurencyjni dla krajów alpejskim. Jeśli będą jacyś bogacze, a takich jest wielu i sami sobie będą wszystko sponsorować, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby startowali. Alpejskie jest dla nich wręcz stworzone. Taki dosyć pospolity sport i można się trochę polansować ;)

Hokej to jednak grubsza sprawa do reformowania, ale fajnie by było mieć dobrą drużynę. Sanki/bobsleje/skeleton przy niemieckiej dominacji, to też marny pomysł (podobnie jak z Holendrami w panczenach, ale tu dochodzi kwestia toru, który jest mniej sensowny niż tor do łyżwiarstwa szybkiego). Narciarstwo dowolne też w kwestii indywidualnej - jak ktoś chce się rozerwać na własny koszt, to nie ma sprawy. Nie twierdzę, że te sporty nie są ciekawy, ale bardziej mi się kojarzą z Red Bullem i ich imprezami niż z jakąś klasyczną rywalizacją na IO. Co nie znaczy, że jakoś gardzę tymi sportami - po prostu każdy lubi co innego.

To oczywiście takie czcze gadanie ale można sobie pogdybać.
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez SKI 1 » 16 Lut 2014 17:26

Dokładnie kat ,jesli chodzi o skoki-kompetencja polskich mediow jest wrecz załosna -rozumiem ze skoki to sport narodowy.Trudno by było inaczej ,gdy sie było przez niemal 100 lat do czasów Małysza i ew. Tomka a pózniej wielkiej Justyny w sportach zimowych na poziomie Arabi Saudyjskiej .Wiadomo ,kasa i tyle w temacie.
Dla mnie oczywiscie:
1. Biathlon -medalodajny i bardzo widowiskowy .
2.Biegi -globalny sport zimowy ,ale przede wszystkim kazdy moze je uprawiac czynnie od dzieciakow po starcow bez wzgledu na dostep do infrastruktury ,co nie jest bez znaczenia jesli chodzi o zdrowie spoleczenstwa,to sa zreszta obydwa argumenty,ktore zdecydowanie przemawiaja przeciw skokom.
3.Kombinacja -jeden z powodow to miedzy innymi juz istniejaca infrastruktura do skokow i ogolny klimat wokól nich :( -
4.Łyzwiarstwo szybkie -naprawde by jednego toru nie było dla panczenistow to hanba -od wielu lat tylko zawsze slyszalem narzekania jeszcze Zygmunta,Abratkiewicza ,zreszta sluszne .Teraz nagle po cudzie Brodki ojcow sukcesu bedzie wielu jak zawsze,zwłaszcza tych celebrytow walacych bzdure za bzdurą .Ale nie slyszalem za wiele np.o trenerze Kmieciku,ktory podobnie jak Wierietelny mieli tylko pod gorke.Nie bez powodu teraz unikaja dziennikarzy jak ognia.

Oczywiscie chcialbym by rowniez hokeisci i alpejczycy brylowali -ale nie oszukujmy sie -w obydwu przypadkach konkurencja potezna,wzgledy finansowe to juz nie wspomne -no a w drugim przypadku i warunki do uprawiania co najwyzej srednie.Zreszta w przypadku hokeja niestety nie ma parcia jakiegos wielkiego -u nas dzieciaki biegaja po lakach i placach zabaw za pilką -na slowacji np. z kijkiem za czymkolwiek co sie toczy bez wzgledu na pore roku. :)

Ps. Trudno wybierac w tej ankiecie skoki ,jesli one juz sa nasza specjalizacja -niestety jedną jedyna -a innej nawet na horyzoncie nie widac poza nadzieja. :(
Ostatnio edytowany przez SKI 1, 16 Lut 2014 17:39, edytowano w sumie 1 raz
SKI 1
Junior
 
Posty: 119
Rejestracja: 12 Lut 2014 19:21

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez weiner » 16 Lut 2014 17:38

Odyn napisał(a):
figaro56 napisał(a):Przede wszystkim biegi bo to nakręca jeszcze dwie dyscypliny a mianowicie biathlon i kombinację. Łyżwy szybkie na dodatek a skoki na obecną chwilę same się obronią.
A co z alpejczykami? Choćbyśmy nie wiem ile szmalu rzucili to i tak nie jesteśmy w stanie w Polsce stworzyć im bazę do rozwoju. Trasy zjazdowej po prostu nie ma gdzie zbudować. To znaczy teoretycznie jest ale trzeba by było pół parku narodowego wykarczować.


A co mają powiedzieć Słoweńcy czy Chorwaci,którzy gór mają mniej niż my w w dodatku są niskie i jakoś potrafią wydać na świat świetnych alpejczyków.


Z tą Słowenia nie do końca prawda bo większość kraju zajmują Alpy Wschodnie z najwyższym szczytem Triglav :) W Chorwacji też całkiem całkiem choć Alpy to to nie są :) Ja myślę przede wszystkim, że w naszym kraju ten sport jest zbyt mało popularny. Miejsce na bazę by się znalazło ale na to potrzeba sporego zastrzyku pieniędzy więc przy niskim zainteresowania chyba mija się to z celem. A w to miejsce można by więcej gotówki przeznaczyć np. na biegi, które są chyba "tańsze" niż narciarstwo alpejskie. No ale choćby i miliony były a nie będzie odpowiednich zawodników/zawodniczek to sukcesów i tak nie będzie.
Awatar użytkownika
weiner
Młodzieżowiec
 
Posty: 225
Rejestracja: 06 Sty 2014 11:56
Miejscowość: Wrocław

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez SKI 1 » 16 Lut 2014 17:58

No faktycznie narciarstwo dowolne i snowboard kojarza sie faktycznie z wszelakimi zawodami Red Bulla ,niewiele moze poza widowiskowoscia niektorych mnie tutaj pociaga.Osobiscie denerwuje mnie rowniez spsob bycia uprawiajacych je ,zreszta nie jest tajemnica wojenka pomiedzy dwoma i jedna deska :D .Zreszta temat snowboardu i jego obecnosci na IO tez jest mocno kontrowersyjny,ale podobnie jak na letnich igrzyskach to rowniez kwestie lobbowania niektorych dyscyplin.Noz mi sie niedawno w kieszeni otwierał ,gdy chcieli usunac zapasy z IO -to juz zakrawało na kpine .Rozumiem ze idee de Coubertina umarły -ale to juz była przesada w przypadku zapasow ,to rowniez mogliby z IO wywalic lekkoatletyke czy pilke nozna,w przypadku nowozytnych igrzysk nie widze roznicy. Ech ...odbiegam od tematu. ;)
SKI 1
Junior
 
Posty: 119
Rejestracja: 12 Lut 2014 19:21

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Ukassiu20 » 16 Lut 2014 18:02

Skoki,kombinacja,biegi,biathlon i lyzwiarstwo. Do tego hokej na przyzwoitym poziomie bo to wstyd zeby wszedzie w okol byly silne reprezentacje a my od lat w cieniu.
Tylko igrzyska wracają po awarii. Najlepsze forum o sportach olimpijskich
http://forum.tylko-igrzyska.pl/
Ukassiu20
Junior młodszy
 
Posty: 97
Rejestracja: 14 Gru 2012 16:42

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez Odyn » 16 Lut 2014 18:05

weiner napisał(a):
Odyn napisał(a):
figaro56 napisał(a):Przede wszystkim biegi bo to nakręca jeszcze dwie dyscypliny a mianowicie biathlon i kombinację. Łyżwy szybkie na dodatek a skoki na obecną chwilę same się obronią.
A co z alpejczykami? Choćbyśmy nie wiem ile szmalu rzucili to i tak nie jesteśmy w stanie w Polsce stworzyć im bazę do rozwoju. Trasy zjazdowej po prostu nie ma gdzie zbudować. To znaczy teoretycznie jest ale trzeba by było pół parku narodowego wykarczować.


A co mają powiedzieć Słoweńcy czy Chorwaci,którzy gór mają mniej niż my w w dodatku są niskie i jakoś potrafią wydać na świat świetnych alpejczyków.


Z tą Słowenia nie do końca prawda bo większość kraju zajmują Alpy Wschodnie z najwyższym szczytem Triglav :) W Chorwacji też całkiem całkiem choć Alpy to to nie są :) Ja myślę przede wszystkim, że w naszym kraju ten sport jest zbyt mało popularny. Miejsce na bazę by się znalazło ale na to potrzeba sporego zastrzyku pieniędzy więc przy niskim zainteresowania chyba mija się to z celem. A w to miejsce można by więcej gotówki przeznaczyć np. na biegi, które są chyba "tańsze" niż narciarstwo alpejskie. No ale choćby i miliony były a nie będzie odpowiednich zawodników/zawodniczek to sukcesów i tak nie będzie.



Nie zgadzam się,że ten sport jest w Polsce mało popularny,jest zdecydowanie popularniejszy niż biegi narciarski w zimie narciarstwo alpejski jest uprawiane masowo,to chyba najpopularniejszy sport zimowy,Tylko z uprawianiem tego sportu jest trochę jak z Tenisem,mogą na niego pozwolić się tylko bogaci.Polacy mają zdecydowanie lepszą bazę sportową niż Słoweńcy,Czesi,Sloweńcy czy Chorwaci.Po prostu ten sport w ogóle nie jest dotowany przez PZPN nawet nie ma publicznych szkółek narciarstwa alpeksjiego tylko płatne
Odyn
Młodzieżowiec
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Gru 2013 21:30

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez SKI 1 » 16 Lut 2014 18:26

Jesli chodzi o alpejczykow to o faktycznie jakims nieduzym osrodku szkoleniowym mozna by pomyslec-trenowanie konkurencjii technicznych nie wymaga poteznych tras zjazdowych-a nie jest tajemnica ze alpejczycy ida w strone poszczegolnych specjalizacjii i trudno juz dzis spotkac uniwesalnych alpejczykow niestety.Ale to tez sie wiaze ze sporymi nakładami ,a konkurencja duza wsrod miedzy innymi krajow alpejskich ,wiec skad kasa -sponsorzy wola ja wladowac w jakis niszowy sport jak skoki ,tutaj zawsze łatwiej sie wybic.Zreszta od lat zazdroszcze i podziwiam Slowencow czy Chorwatow ,jak oni to robia? A jakie mamy stoki to kazdy widzi,zwykle zdzierstwo i tyle -o profesjonalnych nie mowie bo wiadomo .Kilkanascie lat temu jezdzilem na zgrupowania na Słowacje -wowczas to byla inna bajka w porownaniu do nas ,pomimo tego tez poza jedna rodzynka wiekszych sukcesow nie odnosili.Ale infrastruktura byla wowczas nieporywnywalna do naszej-zreszta dzis gdy widze taką Kotelnice to podziwiam tych ,ktorzy tam placa taka kase za za taki bubel .Spotykalem tam Tomka Sikore, miedzy innymi w Humenne -czy to takie trudne by u nas nie mozna było mu stworzyc warunków, kilku tras biegowych ? Przeciez tak naprawde przez ten czas nic a nic sie nie zmieniło.Mdli mnie jesli sie ktos skomle jak wczoraj jeden dziennikarzyna ze wielka krokiew potrzebuje remontu -a nie ma jednej trasy biegowej z prawdziwego zdarzenia,z ktorej mogli by korzystac wszyscy -a nie tylko kilkudziesieciu chlopaków. :( :)
SKI 1
Junior
 
Posty: 119
Rejestracja: 12 Lut 2014 19:21

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez nicpoń » 16 Lut 2014 18:50

Odkąd pamiętam w letnich sportach u nas ciągle gada się o reformie, o dyscyplin wiodących i takie srajdu srajdu i co rok mamy gorzej. W zimie udało się coś zrobić bez wielkiej ingerencji panów z Wawy i wszystko wiedzących kibiców i nie ma powodów żeby tego ruszać. Wybijający się zawodnicy mają swoje teamy, a my mamy najlepsze wyniki w zimie w historii. Druga rzecz, to dyscypliny można wybierać, ale na zachodzie na pojedyncze dyscypliny wydaje się tyle, co na nasz cały sport. Żeby to miało sens, trzeba by rzucic gigantyczną kasę. A ja wolałbym więcej kasy przeznaczyć na przedszkola, drogi, czy leczenie ludzi, niż na nowy tor, czy na skocznię.
Dlatego żadnych sportów wiodących, kto w naszych warunkach przeciśnie do światowej czołówki, ten sobie radzi i nic go nie złamie, nawet złamana stopa. Budować wokół nich małe teamy jak teraz. Skuteczność mamy super. A nawet jak coś pójdzie nie tak, to nie jest to koniec świata, bez medalu Stocha, czy Małysza można żyć.

I takie małe porównanko, w kopanej nasi młodzi i starzy kopacze mają super warunki. Szkółki, trenerzy, wyjazdy na obozy, zabezpieczenie finansowe. Gówniarze ekwipunki takie dziś dostają, ze szczeka opada. I w wyniku tego mamy masę sukcesów, klubowych i reprezentacyjnych.
nicpoń
Junior młodszy
 
Posty: 86
Rejestracja: 10 Mar 2011 07:25

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez darooo91 » 16 Lut 2014 18:51

Moze tak troszeczkę odbiegne od tematu. Spójrzmy na Łotwe- zbudowali w Siguldzie tor saneczkowy i maja swietne wyniki w saneczkarstwie, skeletonie i bobslejach. Dlatego mysle ze nie potrzeba nam specjalizacji tylko chociaz po jednym obiekcie gdzie nasi mogliby trenowac. Tor w Pruszkowie juz skutkuje poprawa naszych w kolarstwie torowym patrzac na wyniki w PŚ. No ale jak juz mam wybierac to skoki, biegi i Lyzwiarstwo szybkie
darooo91
Młodzik
 
Posty: 43
Rejestracja: 03 Gru 2012 12:47

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez cris » 16 Lut 2014 18:58

nicpoń napisał(a):I takie małe porównanko, w kopanej nasi młodzi i starzy kopacze mają super warunki. Szkółki, trenerzy, wyjazdy na obozy, zabezpieczenie finansowe. Gówniarze ekwipunki takie dziś dostają, ze szczeka opada. I w wyniku tego mamy masę sukcesów, klubowych i reprezentacyjnych.


właśnie i to jest zakała polskiego sportu - piłka kopana.
Znaczna część społeczeństwa polskiego na sport patrzy przez pryzmat "kopaczy", którzy to dwa razy prosto kopną piłkę i zostają gwiazdami. Potem przychodzą rozczarowania.
cris
Junior młodszy
 
Posty: 98
Rejestracja: 25 Sty 2012 19:03

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez RakuNH » 16 Lut 2014 19:07

nicpoń napisał(a):Żeby to miało sens, trzeba by rzucic gigantyczną kasę. A ja wolałbym więcej kasy przeznaczyć na przedszkola, drogi, czy leczenie ludzi, niż na nowy tor, czy na skocznię.


Idąc tym tokiem rozumowania, to można by nie podnosić kasy na dyscypliny wiodące, a kasę z alpejskiego czy saneczkarstwa przeznaczyć na owe leczenie, które i tak jest studnią bez dna - NFZ wszystko przeżre.

Nie zgadzam się z takim tokiem rozumowania, bo o jakiej skuteczności mowa? Tylko w skokach to się udało dzięki Małyszowi i oczywiście dzięki Tajnerowi, który to ogarnął logistycznie (tak Friducha zrób print screena :D ). Reszta to jednostki. Popatrzymy na Czechów - nie mówię, żeby do nich równać bo ich wyniki też są jakie są, ale oni liczą się praktycznie w KAŻDYM sporcie. Zawsze gdzieś tam kogoś mają z lepszym lub gorszym skutkiem, ale to w narciarstwie klasycznym i biathlonie jest szeroka czołówka światowa, tylko że trochę wpadająca w przeciętniactwo. Ale w każdym sporcie na przestrzeni sezonu mają jakiś wyskok.

A co do piłki nożnej - cóż prawa rynku, tam akurat podatnik niewiele dopłaca. Jakby w sportach zimowych dochodziły takich cen jak w przerwie meczy, to byłaby inna rozmowa ;)
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez ssonicsl » 16 Lut 2014 19:11

Na nic. Jesteśmy zbyt dużym krajem aby się specjalizować, ale gdyby trzeba było wybrać, to należy wybierać mądrze.

Skoki - 4 szanse medalowe
Kombinacja norweska - 3 szanse medalowe

Więc te bym odrzucił ;) . Idźmy w to co jest licznie reprezentowane i w to co jest rozwojowe.

Toru saneczkowo-bobslejowego i tak się nie doczekamy (i co z tego że nasi w Soczi zaprezentowali się świetnie - polecam zrobić sobie małą tabelę odrzucając zawodników z krajów które takowe tory posiadają). Więc bobsleje, sanki i skeleton same się skreślają.
Narciarstwo alpejskie - nie stać nas, górale kłótliwi i pazerni jak ch*****, tu się tras nie da zrobić (na Słowacji się da ale to inna mentalność).
Biegi narciarskie - można by pomyśleć, ale czy my genetycznie jesteśmy stworzeni do szybkiego biegania (co tez uderza w biathlon). Ilu się tych biegaczy doczekaliśmy, nawet takich średnich? Sport do uprawiania łatwy, bo zrobienie trasy nie jest niewiadomo jakim wysiłkiem (oczywiście w Polsce jest). Zainteresowanie sponsorów jest, popularność już jest, na IO 12 kompletów medali.
Biathlon - bardzo bym chciał bo uwielbiam.
Łyżwiarstwo szybkie - są chęci, są wyniki, niedługo powinno powstać jedno kryte lodowisko, a kto wie może udałoby się i jeszcze jedno przykryć (np w Warszawie) no i dużo szans medalowych
Narciarstwo dowolne i snowboard - dużo medali do wyciągnięcia, bardzo rozwojowe dyscypliny, ale też bardzo duża konkurencja (wbrew temu co sobie niektórzy myślą ;))
Hokej - pewnie żebym chciał i pewnie że się nie da. Za duża zapaść, za dużo do reformowania, za mała popularność w Polsce.

Ale ze specjalizacją to bym sobie dał spokój. Bo o jakich niby krajach można powiedzieć że się specjalizują w jakieś konkretnej dyscyplinie? Łotwa, Holandia, ktoś jeszcze?
ssonicsl
Kadra A
 
Posty: 866
Rejestracja: 20 Lut 2010 15:04

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez darooo91 » 16 Lut 2014 19:13

RakuNH napisał(a):Idąc tym tokiem rozumowania, to można by nie podnosić kasy na dyscypliny wiodące,



Tylko ze ta reforma Muchyz tego co mi sie wydaje nie polegała na tym ze strategiczne dostana wiecej bo one dostały finansowanie na tym samym poziomie, a reszcie po prostu zmiejszyli. Wiec ani tym strategicznym nie pomogło, a moze zabic co po nie które dyscypliny
darooo91
Młodzik
 
Posty: 43
Rejestracja: 03 Gru 2012 12:47

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez cris » 16 Lut 2014 19:13

RakuNH napisał(a):A co do piłki nożnej - cóż prawa rynku, tam akurat podatnik niewiele dopłaca. Jakby w sportach zimowych dochodziły takich cen jak w przerwie meczy, to byłaby inna rozmowa ;)

to tak nie do końca - zobacz co się dzieje w niższych ligach - tam "kluby piłkarskie" głównie na garnuszku samorządu. na inne dyscypliny nie ma pieniędzy
cris
Junior młodszy
 
Posty: 98
Rejestracja: 25 Sty 2012 19:03

Re: Specjalizacja w sportach zimowych - co powinniśmy wybrać

Postprzez RakuNH » 16 Lut 2014 19:19

ssonicsl napisał(a):Narciarstwo dowolne i snowboard - dużo medali do wyciągnięcia, bardzo rozwojowe dyscypliny, ale też bardzo duża konkurencja (wbrew temu co sobie niektórzy myślą ;))


Przynajmniej ja takiego argumentu nie używałem - w ramach doprecyzowania.

ssonicsl napisał(a):Ale ze specjalizacją to bym sobie dał spokój. Bo o jakich niby krajach można powiedzieć że się specjalizują w jakieś konkretnej dyscyplinie? Łotwa, Holandia, ktoś jeszcze?


Australia - narciarstwo dowolne
Azja jako taka - narciarstwo dowolne i short track
Szwecja - tutaj nie ma dyskusji żadnej - biegi narciarskie
Holandia - łyżwiarstwo szybkie
Łotwa - lodowa rynna

Może coś jeszcze, ale to tak na pierwszy rzut oka.

Nie twierdzę, że specjalizacja jest dobra, tylko teraz inne pytanie - czy jest sens ładowania w dyscypliny gdzie i tak nie jesteśmy w stanie się przebić?

cris napisał(a):to tak nie do końca - zobacz co się dzieje w niższych ligach - tam "kluby piłkarskie" głównie na garnuszku samorządu. na inne dyscypliny nie ma pieniędzy


Tylko, że na mecze okręgówki przychodzi więcej ludzi niż na MP w biegach (wiem, bo byłem przy okazji), a MP w skokach można porównać do jakiegoś trzecioligowego szlagieru. Sporty zimowe na rynku krajowym po prostu nie istnieją i to my jako publika to kształtujemy.
zygy napisał(a):Przy tym forum, to III RP i Okrągły stół, to mały pikuś. Kilku krzykaczy i napinaczy terroryzuje tu milcząca większość, która nie ma sił, żeby się babrać w tym bagnie
Awatar użytkownika
RakuNH
Forumowy bożek
 
Posty: 5454
Rejestracja: 13 Sty 2009 19:05

Następna

Wróć do Soczi 2014

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron